jak założyć działalność

Nie każdy z przedsiębiorców prowadzących własną działalność gospodarczą jest vatowcem, czyli płatnikiem podatku od towaru oraz usług. Zgodnie z Ustawą istnieją zwolnienia od tego obowiązku, zarówno przedmiotowe jak i podmiotowe. Podmiotowe zwolnienie polega na braku obowiązku podatkowego, dla przedsiębiorców, którzy nie przekroczyli określonego limitu sprzedaży. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: przekroczony limit i zmiana statusu podatnika z nievatowca na vatowca.

Przekroczony limit i zmiana statusu podatnika z nievatowca na vatowca jak założyć działalność

Kiedy zmienia się status podatnika z nievatowca na vatowca?

Istnieje grupa przedsiębiorców, którzy są zwolnieni z VAT ze względu na limit obrotu. Jeśli wartość sprzedaży nie przekroczyła w ostatnim roku podatkowym kwoty 200 tys. zł (bez kwoty podatku), to można skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Jednakże wraz z przekroczeniem limitu 200 tys. zł automatycznie traci się status nievatowca. Z tego powodu należy kontrolować kwotę obrotu, tak aby w razie potrzeby dokonać rejestracji do VAT. 

Przekroczony limit i zmiana statusu podatnika z nievatowca na vatowca – Przykład zmiany statusu podatnika

Przedsiębiorca, na dzień 16. września osiągnął obrót sprzedaży, który wyniósł 195 000 zł. 18 września przedsiębiorca sprzedał towary na kwotę 8 000 zł. Tym samym przekroczony został limit sprzedaży i zmienił się jego status – z nievatowca na vatowca. Tym samym, na ostatnią transakcję (po której stracił status) powinien wystawić już fakturę VAT. Oznacza to, że przedsiębiorca przed dokonaniem sprzedaży musi dokonać rejestracji do VAT.

Przekroczony limit i zmiana statusu podatnika z nievatowca na vatowca jak założyć działalność

Zgłoszenie do VAT

Aby zarejestrować się jako podatnik VAT, należy wypełnić formularz VAT-R. W części C. 1. mówiącej o okolicznościach określających obowiązek podatkowy,  należy zaznaczyć punkt 34., czyli „podatnik traci (utracił) zwolnienie, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy” . Oprócz tego trzeba wpisać datę, kiedy nastąpiła zmiana statusu. 

Ile czasu czeka się na rejestrację jako vatowiec?

Jeśli udasz się ze swoim wypełnionym zgłoszeniem do urzędu, to sprawa powinna zostać załatwiona od ręki. Rejestracja potrwa dłużej, jeśli Twój formularz będzie źle wypełniony lub będzie budził wątpliwości.

Czytaj  Bezrobocie czy inflacja - Dylematy Albana Williama Phillipsa

Przeczytaj o:

Jak zarejestrować podatnika VAT przy pomocy formularza VAT-R?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Pracownicze Plany Kapitałowe - co to jest?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *