jak założyć działalność

Będąc początkującym przedsiębiorcą lub posiadając małą firmę, nie zawsze masz środki, aby zapłacić za towar podczas jego dostawy. W tej sytuacji bardzo dobrym rozwiązaniem jest kredyt kupiecki. W przeciwieństwie do kredytów udzielanych przez banki, ten charakteryzuje się bardzo małymi formalnościami. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej co to jest i na czym polega kredyt kupiecki.

Kredyt kupiecki co to jest i na czym polega jak założyć działalność

Co to jest i na czym polega kredyt kupiecki?

Kredyt kupiecki (zwany również handlowym) jest to pozabankowa forma finansowania działalności gospodarczej. Kredyt udzielany jest przez sprzedawcę kupującemu. Polega na odroczonym terminie płatności, tzn. Na otrzymaniu zapłaty za towar lub wykonaną usługę po terminie dostawy. Tym samym, transakcja kupna-sprzedaży pomiędzy podmiotami, które nie są instytucjami finansowymi zmienia się w kredyt kupiecki.

Jak uzyskać kredyt kupiecki?

Taki kredyt może otrzymać przedsiębiorca, który odbiera dany towar lub usługę. Drugi przedsiębiorca, który dostarcza towar lub usługę umożliwia odroczenie płatności (najpopularniejsza forma to odroczenie 30-dniowe). Pozwala to na zachowanie płynności finansowej, ponieważ za otrzymany towar lub usługę, możesz zapłacić w momencie, gdy sprzedasz go dalej i będziesz miał wystarczające środki na pokrycie dostawy. Szczegóły i warunki kredytu ustalane są pomiędzy stronami. Dużą rolę w tej formie wsparcia finansowego ma zaufanie między przedsiębiorcami. Tym samym można się spodziewać, że osoba dopiero otwierająca swoją działalność będzie miała problem, aby go uzyskać.

Kredyt kupiecki co to jest i na czym polega jak założyć działalność

Jaki jest koszt i jak wygląda umowa kredytu kupieckiego?

Kredyt handlowy jest jedną z najtańszych form kredytu. Przeważnie nie posiada oprocentowania, prowizji oraz odsetek. Choć jak wspomniano już wyżej, szczegóły ustalają strony, które uczestniczą w transakcji. Umowa o udzielenie kredytu może być sporządzona w formie pisemnej (jak również w formie ustnej). Jeśli chcesz się lepiej zabezpieczyć i przygotować taką umowę, to pamiętaj, aby wpisać dane stron umowy, termin odroczonej płatności oraz wysokość zobowiązania.

Czytaj  Składki ZUS jako koszt uzyskania przychodu

Jak zabezpieczyć kredyt kupiecki?

Aby zabezpieczyć kredyt kupiecki możesz skorzystać z ubezpieczenia. Dzięki temu ochronisz się przed m. In. upadłością odbiorcy. Innym rodzajem zabezpieczenia jest skonto. Skonto jest to rabat udzielany przez sprzedającego w zamian za natychmiastową zapłatę. W tym przypadku odbiorca sam określa, w jakim terminie opłaci transakcję.

Przeczytaj o:

Jakie są możliwości kredytu dla firmy jednoosobowej? CZ. 1

Jakie są możliwości kredytu dla firmy jednoosobowej? CZ. 2

Dofinansowanie na start firmy

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jakie są konsekwencje wystawienia faktury po terminie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *