Przedawnienie przestępstwa skarbowego

Przedawnienie przestępstwa skarbowego. – Obecnie w Polsce trwa gorący czas rozliczania się osób fizycznych i przedsiębiorców z fiskusem. Część osób dopuszcza się niestety przestępstw skarbowych w tym artykule dowiesz się czym tak naprawdę jest przestępstwo skarbowe. I jak długo urząd skarbowy może ścigać za te przewinienia

Przedawnienie przestępstwa skarbowego

Jak należy rozumieć przestępstwo skarbowe ? Przestępstwo skarbowe jest czynem opisanym w kodeksie karnoskarbowym. Grozi za nie:

kara grzywny w stawkach dziennych,

kara ograniczenia wolności

lub pozbawienia wolności.

z przestępstwem skarbowym mamy do czynienia, gdy podatnik narazi budżet państwa na uszczuplenie większe niż pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dla przypomnienia dodajmy, że w Polsce minimalne wynagrodzenie z.a pracę w 2021 roku wynosi 3010 zł. Zatem kwotą graniczną uszczuplenia na jakie narazimy budżet państwa przesądzającą o przestępstwie skarbowym jest kwota 15.050 brutto. Poniżej tej kwoty mówimy jeszcze o wykroczeniu skarbowym

Czytaj  Działalność w zakresie rolnictwa ekologicznego

Przedawnienie przestępstwa skarbowego –

Jak długo fiskus może ścigać za niezapłacony podatek ?

Przepisy Kodeksu karnego skarbowego przewidują 5 lub 10 letni termin przedawnienia karalności. Wykroczenia ścigane są 5 lat a przestępstwa 10 lat. Termin ten ulega wydłużeniu o kolejne 5 lub 10 lat, jeżeli w trakcie pierwotnego terminu przedawnienia urząd skarbowy rozpoczął wobec nas postępowanie.

Przedawnienie przestępstwa skarbowego

Jak zmieniło się prawo w tym zakresie ?

22 czerwca 2021 r. weszły w życie przepisy wydłużające bieg terminów przedawnienia karalności w sprawach o przestępstwa skarbowe. Uwaga przepisy będą obowiązywały z mocą wsteczną. Zatem obliczania terminów przedawnienia karalności  przestępstw skarbowych nie należy wliczać okresu od 14 marca 2020 r. do dnia uchylenia stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii i 6 miesięcy po zakończeniu ostatniego z nich. Regulacja ta dotyczy wszystkich terminów przedawnienia karalności, które nie upłynęły przed 14 marca 2020 r.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jak założyć firmę online?
Czytaj  Jak dostać koncesję na sprzedaż alkoholu ?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Moja firma i praca w Poznaniu - konferencja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *