KSeF

Od początku 2022 r. funkcjonuje w Polsce Krajowy System e-Faktur (KSeF). Na razie korzystanie z niego jest dobrowolne. Jednakże zgodnie z założeniami Ministerstwa Finansów, od II kwartału 2023 r. stanie się to obligatoryjne. Zgodziła się już na to Komisja Europejska. Ponadto system przygotowywany jest do obsługi ponad 2 mld faktur miesięcznie!

Krajowy System e-Faktur wprowadzony przez Ministerstwo Finansów to ogólnokrajowy program informatyczny. W nim przedsiębiorcy mogą wystawiać i otrzymywać elektroniczne faktury ustrukturyzowane. Ponadto z informacji przekazywanych przez resort wynika, że ten, kto zdecyduje się wystawiać i przesyłać faktury przez KSeF, uzyska dodatkowe korzyści podatkowe. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Jak uzyskać umorzenie należności ZUS?

KSeF – co to jest?

Krajowy System e-Faktur, można nazwać centralną bazą faktur. To system teleinformatyczny administrowany przez Krajową Administrację Skarbową, umożliwiający wystawianie i odbieranie faktur elektronicznych. Nie chodzi jednak o już funkcjonujące w obrocie faktury elektroniczne, a tzw. faktury ustrukturyzowane. To nowy typ faktury, który może funkcjonować w obrocie gospodarczym od 1 stycznia 2022 r. Wprowadzono go w ramach szerszego pakietu zmian podatkowych pod hasłem SLIM VAT 2.

Korzystanie z KSeF jest obecnie dobrowolne. Ministerstwo Finansów chce, by z czasem system stał się obowiązkowy dla wszystkich podmiotów wystawiających faktury. We wcześniejszych komunikatach pojawiały się zapowiedzi, że Krajowy System e-Faktur będzie obowiązkowy w drugim kwartale 2023 r., ale żadna data nie została dotąd potwierdzona.

Po wprowadzeniu danych faktury, system będzie przydzielał dokumentowi unikalny numer identyfikujący oraz weryfikował zgodność danych zawartych w takiej fakturze ze wzorem faktury ustrukturyzowanej. Faktura ma być uznawana za wystawioną i doręczoną w dniu przydzielenia przez system dokumentowi numeru identyfikacyjnego.

Dokument określa:

  • rodzaje uprawnień do korzystania z KSeF,
  • sposoby nadawania, zmiany lub odbierania uprawnień do korzystania z KSeF oraz wzór zawiadomienia o nadaniu lub odebraniu tych uprawnień,
  • sposoby uwierzytelnienia podmiotów korzystających z KSeF,
  • dane faktury ustrukturyzowanej, których podanie umożliwia dostęp do tej faktury w KSeF.
Czytaj  Umowa śmieciowa – co to jest?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Umowa śmieciowa – co to jest?

Kto korzysta z KSeF

  • Przedsiębiorcy zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku VAT,
  • Przedsiębiorcy zwolnieni z podatku VAT
  • Podatnicy zidentyfikowani w Polsce do szczególnej procedury unijnej OSS, posiadający polski identyfikator podatkowy NIP.

Warte uwagi: Jak chronić prawa autorskie w Internecie?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jakie informacje znajdują się na fakturze?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  PIT-2 — Czym jest i kto powinien go złożyć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *