Terminy takie jak „faktor” oraz „faktorant” oznaczają podmioty, które są stronami umowy faktoringowej. Zawiera się ją w przypadku nabycia wierzytelności firmy.  Z tego powodu faktoring to rozwiązanie, z którego powinni skorzystać przedsiębiorcy mający problem z uzyskaniem zapłaty od swojego kontrahenta. Krótko mówiąc, w takiej sytuacji, faktor odkupi istniejące wierzytelności, a następnie będzie dochodził ich spłaty. Kim jest faktor i jaką pełni rolę? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Kto może skorzystać z faktoringu odwrotnego?

Kim jest faktor i jaką pełni rolę Jak założyć działalność

Czym jest faktoring?

Przed dokładniejszym przyjrzeniem się, kim jest faktor, na początku należy zająć się dokładniejszą definicją faktoringu. Jest to uzasadnione tym, że faktor jest podmiotem biorącym udział w niej. A zatem faktoring jest to usługa finansowa, z której korzysta się, jeśli występują problemy z otrzymaniem należności za dostawę towaru bądź wykonaną usługę. Wierzytelności zostaną przekazane innym podmiotom zewnętrznym.

Korzystanie z firm faktoringowych jest dobrym pomysłem, ponieważ przedsiębiorca nie będzie musiał zajmować się tym tematem. Z pewnością przyniesie ono dużą ilość nerwów, stresu, a także będzie dodatkowym czasochłonnym zajęciem. Osoby zajmujące się wykonywaniem usługi faktoringu wiedzą jak radzić sobie z tematem odzyskania pieniędzy. Z tego powodu warto zaufać ich umiejętnością oraz możliwością, ponieważ finalnie poprawi się sytuacja finansowa w firmie w stosunkowo krótkim czasie. Z takiej usługi może skorzystać każdej wielkości firma zajmują się obojętnie jaką branżą. Na wykonanie takiej usługi podpisywana jest umowa, a stronami, które biorą w niej udział jest faktor oraz faktorant.

Kim jest faktor i jaką pełni rolę Jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jednolity Plik Kontrolny (JPK)

Kim jest faktor i jaką pełni rolę?

W przypadku terminu „faktor” nie istnieje przepisów, które dokładnie regulują prawnie taki podmiot. Z tego powodu przyjęto, że faktorem jest wyspecjalizowana firma świadcząca usługi faktoringowe oraz instytucje bankowe. Faktorem jest każdy podmiot finansowy, który może wykupować wierzytelności od przedsiębiorców. Faktor z jednej strony podejmuje duże ryzyko, ale z drugiej może doprowadzić do tego, że faktorant (czyli przedsiębiorca posiadający wierzytelności) otrzyma swoją zapłatę, co finalnie skończy się dużym powodzeniem wykonanego zadania.

Czytaj  Faktura zaliczkowa i końcowa - najważniejsze informacje

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Ważne terminy podatkowe 2022 — kiedy zapłacić VAT, PIT?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Kiedy można wybrać ryczałt kwartalny?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *