Bardzo często dochodzi do sytuacji, że w otrzymanej lub wystawionej fakturze pojawiają się błędy. Aby je naprawiać wystawiana jest faktura korygująca lub nota korygująca. Każdy z wymienionych dokumentów może być sporządzony przez inną stronę – przez sprzedawcę lub nabywcę oraz dotyczy innych błędnie napisanych rzeczy. Istnieją pomyłki, które znajdują się na fakturze i nie trzeba ich poprawić. Nie wpłynie to na możliwość zaksięgowania, odliczenia ani także nie powinno to wzbudzić podejrzenia u fiskusa. Jakich błędów na fakturze nie trzeba poprawiać? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Czy faktura zwalnia z wystawienia paragonu?

Jakich błędów na fakturze nie trzeba poprawiać Jak założyć działalność

Literówki

Na fakturze może pojawić się literówka. I tym samym zamiast imienia „Grzegorz” zostanie wpisane „Grzegozr”. I rzeczywiście jest to błąd, ale jeśli dotyczy on sprawy, która jest łatwa do odczytania i nie ma tutaj mowy o literówce w stawce podatku VAT lub innej wartości pieniężnej, można odpuścić poprawienie błędu. Wynika to z faktu, że w gruncie rzeczy jest znikomy. Źle wpisane całe imię nie powoduje utraty możliwości identyfikacji klienta. Może się to odbyć po numerze NIP lub nazwie firmy. Oprócz tego wystawienie faktury korygującej lub noty korygującej wymaga czasu oraz konieczności przekazania jej drugiej stronie. W takiej sytuacji można odpuścić poprawienie błędu, ponieważ nie powoduje on nieczytelności faktury.

Jakich błędów na fakturze nie trzeba poprawiać Jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Korzyści kwartalnego rozliczania VAT

Jakich błędów na fakturze nie trzeba poprawiać? – Błąd w nazwie firmy

Choć błąd w nazwie firmy może się wydawać elementem, który zawsze trzeba poprawić, nie do końca tak jest. Według zapisów prawa, nazwa firmy jest imieniem i nazwiskiem osoby fizycznej wraz z dodanym ciągiem słów lub znaków. Jeżeli błąd w nazwie firmy dotyczy dodatkowych słów wpisanych po imieniu i nazwisku, nie trzeba tego korygować. Najważniejsze jest stwierdzenie, czy błąd powoduje, że faktura staje się nieczytelna. Dużo ważniejszym jest numer NIP i trzeba zwracać uwagę, aby był on podany prawidłowy. Jeśli na fakturze widnieje napis: „Anna Kowalska Usługi Graficzne” zamiast „Anna Kowalska Projektowanie Graficzne” błędu nie trzeba poprawiać.

Czytaj  Jakie informacje znajdują się na fakturze?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jednolity Plik Kontrolny (JPK)

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jednolity Plik Kontrolny (JPK)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *