Ustawa o VAT wskazuje, że każda sprzedaż towarów lub usług wymaga ewidencjonowania tego zdarzenia. Może się to odbyć poprzez wystawienie paragonu lub faktury. Wiele zależy od osoby nabywającej, czy będzie ona posiadała firmę czy będzie osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej. Czy faktura zwalnia z wystawienia paragonu? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Co zrobić z otrzymaną fakturą, która ma błędy?

Czy faktura zwalnia z wystawienia paragonu jak założyć działalność

Kiedy wystawiany jest paragon a kiedy faktura?

Wymieniona na wstępie ustawa określa, że ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej trzeba zrobić, jeśli odbiorcą jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej lub rolnik ryczałtowy. W takiej sytuacji konieczne jest wystawienie i przekazanie odbiorcy paragonu. Natomiast faktura wystawiana jest w przypadku sprzedaży na rzecz innych podmiotów oraz osób prowadzących działalność. Jak zatem widać, wiele zależy od odbiorcy. A paragon oraz fakturę traktuje się jako zamienniki, choć nie jest to zasada, która nie posiada wyjątków. Oznacza to, że są sytuacje, gdy wystawiany jest zarówno paragon jak i faktura.

Czy osobie nieprowadzącej działalności można wystawić fakturę?

Osoba fizyczna lub rolnik ryczałtowy może chcieć, aby otrzymać fakturę. Jednakże musi zażądać jej w przeciągu maksymalnie 3 miesięcy od końca miesiąca, a którym otrzymała towar, wykonano usługę lub zapłaciła całość lub część zapłaty. W takiej sytuacji przedsiębiorca musi wystawić paragon, faktura z niczego nie zwalnia. Tym samym sprzedawca wystawi zarówno paragon jak i fakturę.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Zabezpieczenie umowy najmu
Czy faktura zwalnia z wystawienia paragonu jak założyć działalność

Czy faktura zwalnia z wystawienia paragonu?

Jeśli odbiorcą towaru lub usługi jest inny przedsiębiorca to wystawiana jest faktura. Jednocześnie jest możliwe, aby wystawić również paragon. Jednakże odbywa się to na szczególnych zasadach. Po dokonaniu sprzedaży potwierdzonej paragonem, można wystawić fakturę, ale tylko wtedy, jeśli paragon potwierdzający zakup zawiera w sobie numer NIP nabywcy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wystawiony paragon uznaje się za fakturę uproszczoną (czyli do kwoty zakupu nie przekraczającej 450 zł lub 100 euro). Oznacza to, że po tak wystawionym paragonie nie jest dopuszczalne, aby wystawić kolejna “zwykłą” fakturę.

Czytaj  E-faktura - jak autoryzować i ją przechowywać?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Zasady wystawiania faktury korygującej przez sprzedawcę

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Czym jest pusta faktura ? - sprawdź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *