Od 1 stycznia 2022 roku weszło w życie wiele zmian składających się na Polski Ład. Część z nich dotyczy bezpośrednio przedsiębiorców. Pozostało niewiele czasu na zmianę formy opodatkowania działalności. Jeśli chcesz tego dokonać, to zrób to. Pamiętaj, że możesz porozmawiać z księgowym, a będzie on w stanie dobrze Ci doradzić. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Zmiana formy opodatkowania do 20 lutego 2022.

Przeczytaj o: Polski Ład – Dla kogo obowiązkowe terminale płatnicze?

Zmiana formy opodatkowania do 20 lutego 2022 jak założyć działalność

Składka zdrowotna po nowemu

Nowa składka zdrowotna z pewnością w przypadku wielu przedsiębiorców okazała się być dużą niespodzianką, niekoniecznie pozytywną. Może być to nie jedyny z powodów, dla którego warto zmienić formę opodatkowania.

W zależności od wybrania formy opodatkowania, składka zdrowotna wyniesie: 

  • 4,9%  – w przypadku podatku liniowego,
  • 9% – w przypadku podatku według skali (na zasadach ogólnych),
  • Kwota zryczałtowana – dla rozliczeń ryczałtowych.

Jaką wybrać formę opodatkowania?

Wybranie odpowiedniej formy opodatkowania zależy od rodzaju profesji oraz wysokości kosztów. W przypadku, gdy jesteś przedsiębiorcą generującym wysokie koszty, np. leasingu lub zakup sprzętu, to dobrze jest pozostać (lub zmienić) na podatek dochodowy według skali. Jednakże w tym wypadku miesięczny dochód nie może przekroczyć 13 000 zł. Jeśli jest wyższy, to dużo korzystniejszym okaże się podatek liniowy. 

Wiele zależy także od wspomnianej już profesji. W przypadku, gdy Twoje przedsiębiorstwo zajmuje się wykonywaniem usług oraz doradztwie i tym samym generuje małe koszty, dobrze jest wybrać ryczałt podatkowy. Z kolei, gdy jesteś programistą, czyli osiągasz stosunkowo wysokie dochody oraz niewielkie koszty, dużo lepiej jest skorzystać z podatku liniowego połączonego z ulgą IP BOX, zamiast z nowo wprowadzonego ryczałtu w wysokości 12%.

Zmiana formy opodatkowania do 20 lutego 2022 jak założyć działalność

Zmiana formy opodatkowania do 20 lutego 2022 – Jak zmienić formę opodatkowania?

Zmianę formy opodatkowania dokonuje się poprzez złożenie formularza CEIDG-1. Można to zrobić poprzez internet lub składając wydrukowany formularz w urzędzie miasta lub gminy.

Czytaj  Ocena kondycji finansowej firmy jednoosobowej

Jak już wspomniałam we wstępie, dobrze jest skonsultować swój pomysł z księgowym lub skorzystać z usługi doradcy podatkowego. On doradzi Ci najlepiej.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Czy można skorygować pustą fakturę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *