Popularność kryptowalut stale wzrasta, dzieje się to wśród normalnych obywateli jak i przedsiębiorców. Coraz większa ich liczba wykorzystuje je do opłacenia należności należnych kontrahentowi. Jak zatem rozliczyć koszty poniesione w kryptowalucie? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Wycofanie auta firmowego z firmy

Jak rozliczyć koszty poniesione w kryptowalucie Jak założyć działalność

Czym jest koszt uzyskania przychodu?

Na początku warto przypomnieć czym jest koszt uzyskania przychodu. Sięgnąć po to trzeba do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Za takie koszty uznaje się wydatki, które zostały poniesione, aby osiągnąć, zachować lub zabezpieczyć żródło przychodów. Zapisy w ustawie mówią, że podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków w tej części, w jakiej płatność wykonał bez pośrednictwa rachunku bankowego. Dodatkowo przedsiębiorca ma obowiązek, aby doszło do zapłacenia za transakcję poprzez przelew na rachunek bankowy. Dotyczy to sytuacji, jeśli płatność wykonał na rzecz innego przedsiębiorcy i wynosi 15 000 zł lub więcej. Nie ma tutaj znaczenia czy płatność będzie dotyczyła jednej rzeczy, czy będzie też przelewem zsumowanych kwot za kilka należności.

Jak rozliczyć koszty poniesione w kryptowalucie?

Na temat rozliczenia kryptowalutą kosztu o wartości przekraczającej 15 000 zł wydano indywidualną interpretację podatkowa. Jednakże interpretacja dotyczyła sytuacji, gdy podatnik kupił maszynę przeznaczoną do kopania kryptowalut. Według podatnika koszt poniesiony w krypotowalucie można uznać jako koszt uzyskania przychodu. Z kolei organy podatkowe uznały opłacone zobowiązania poprzez kryptowalutę jako kompensatę zobowiązań. A nie jako płatność, która po przekroczeniu określonej kwoty musi być dokonana poprzez rachunek bankowy. Oznacza to, że przepis podatkowy, który wyklucza możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatku poniesionego bez wykorzystania konta bankowego nie dotyczy to sytuacji, gdy rozliczenie dokona się poprzez zapłatę kryptowalutami.

Czytaj  Firma w domu a koszty uzyskania przychodu CZ. 2
Jak rozliczyć koszty poniesione w kryptowalucie Jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jakich błędów na fakturze nie trzeba poprawiać?

Polskie przepisy niestety, ale nie nadążają nad rzeczywistością i obecnie nie ma żadnych przepisów jasno określających sposób postępowania w wypadku kryptowalut. Z tego powodu, jeśli jest się w podobnej sytuacji, warto zgłosić się do KIS, czyli Krajowej Informacji Skarbowej o wdanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Będzie to pomocna rzecz, która nakieruje w jaki sposób należy postąpić.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  KPiR — kto ma obowiązek prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Kiedy można wybrać ryczałt kwartalny?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *