Faktoring odwrotny to usługa. Korzystanie z finansowania faktoringiem pozwala, aby uniknąć zatorów płatniczych. W wersji odwróconego faktoringu, faktor opłaca faktury zakupowe. A zatem ten sposób działa w trochę inny sposób niż forma normalnego faktoringu. Kto może skorzystać z faktoringu odwrotnego? Na czym on polega? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.
![Kto może skorzystać z faktoringu odwrotnego jak założyć działalność](https://jakzalozycdzialalnosc.pl/wp-content/uploads/2021/11/jakzalozycdzialalnosc869.jpeg)
Jak działa faktoring odwrotny?
Faktoring odwrotny będzie pomocny, jeśli potrzebujesz pieniędzy na zakupy firmowe (zarówno towary jak i usługi). Faktoring odwrotny opiera się na finansowaniu należności za Twój zakup a Twoja firma będzie w roli kupującego. Dokumentem, który potwierdza transakcję jest opłacona faktura zakupu z np. odroczonym terminem płatności.
Przykład: Chcesz kupić nowszy komputer do swojej firmy o lepszych parametrach. Nie masz odpowiedniej wolnej kwoty pieniędzy, który na to przeznaczysz. Nie chcesz brać również kredytu oraz pożyczki. W takiej sytuacji możesz skorzystać z faktoringu odwrotnego. I robisz to, a zatem faktor zapłaci za fakturę za komputer w wyznaczonym terminie. Następnie Ty rozliczysz się z faktorem, spłacając to w ratach lub jednorazowo w konkretnym terminie.
Co można sfinansować przez faktoring odwrotny?
Istnieje wiele rzeczy, które można nim sfinansować. Należą do nich:
- faktury zaliczkowe,
- faktura z terminem płatności za np. 7 dni,
- faktury, które nie są opłacone, a termin na to już minął,
- raty leasingowe.
![Kto może skorzystać z faktoringu odwrotnego jak założyć działalność](https://jakzalozycdzialalnosc.pl/wp-content/uploads/2021/11/jakzalozycdzialalnosc867.jpeg)
Zalety faktoringu odwrotnego
Odwrotny faktoring ma w sobie wiele zalet. W zależności od firmy zajmującej się odwrotnym faktoringiem, część z nich może się różnić, szczególnie, gdy podany jest czas lub wartość. Oto niektóre z nich:
- łatwiej go uzyskać niż kredyt lub pożyczkę,
- elastyczność spłaty, czyli możesz to zrobić w każdej chwili lub w terminie przez Ciebie wybranym, ale zazwyczaj nie dłużej niż przez 90 dni,
- w dużej ilości wypadków działa jak limit odnawialny, czyli po całościowej bądź częściowej spłacie możesz uzyskać finansowanie na inne faktury,
- błyskawiczny proces ubiegania się o odwrotny faktoring i szybka decyzja o przyznaniu finansowania,
- limit do 2 mln zł.
Przeczytaj o: Na ile można zawiesić działalność gospodarczą?
Rozliczenie podatku VAT za auto przy leasingu firmowym
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork