Niejednoznaczne przepisy oraz często zmieniające się interpelacje sprawiają, że rozliczanie kosztów w firmie czasem bywa problematyczne. Istnieją takie wydatki, które fiskus może zakwestionować, ponieważ powodują dużą wątpliwość. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się jakie są najczęściej spotykane koszty firmowe, które może zakwestionować fiskus.

Koszty firmowe, które może zakwestionować fiskus jak założyć działalność

Wszystkie wymienione rzeczy mogą być jak najbardziej kosztem uzyskania przychodu. Jeśli już tak nastąpi, dobrze jest mieć dobre uzasadnienie oraz usprawiedliwienie dla danego kosztu.

Obiad w restauracji z klientem

Wliczanie żywności w koszt uzyskania przychodu jest dosyć problematyczne. Wynika to z faktu, że urzędnicy mogą ocenić, że zamiast zjedzenia obiadu z klientem, zrobiono to z rodziną lub znajomymi. Dobrze jest mieć na to jakiś dowód, np. podpis klienta pod samodzielnie skonstruowanymi zdaniami informującymi o zjedzeniu obiadu w konkretnym dniu i konkretnej restauracji z kontrahentem. Choć ta propozycja być może w wielu przypadkach nie jest dobra do zrealizowania.

Koszty firmowe, które może zakwestionować fiskus – Koszt delegacji

Przedsiębiorca podczas prowadzenia działalności gospodarczej może jak najbardziej udawać się w różne delegacje. Jednakże niektóre z nich mogą zostać podważone przez fiskusa, np. jeśli odbyły się w zazwyczaj w dniach wolnych od pracy, np. 31. grudnia lub 1-3 maja. Z tego powodu dobrze jest mieć jakieś dowody na to, np. wymianę e-maili z klientem.

Koszty firmowe, które może zakwestionować fiskus jak założyć działalność

Telewizor

Kupienie telewizora i wrzucenie go w koszty może spotkać się z dochodzeniem prawdy przez fiskusa. Podczas prowadzenia działalności gospodarczej zazwyczaj pracownicy oraz pracodawca zajmują się pracą, a nie oglądaniem telewizora, czyli czynnością rozrywkową. Zupełnie inaczej może wyglądać sytuacja, jeśli w działalności firmy potrzebny jest telewizor, np. agencji reklamowej. Oprócz tego, jeśli przedsiębiorstwo posiada poczekalnię dla klientów i tam można umieścić telewizor.

Koszt firmowy, który zakwestionuje fiskus – Kurs językowy

Często fiskus może podważyć, że przedsiębiorca uczęszcza na kurs językowy, który nie ma z jego praca żadnego uzasadnienia. Bardzo dobrze jest mieć na to prawdziwy powód. Jednym z nich może być rzeczywisty fakt, że przedsiębiorca posiada wiele kontrahentów z konkretnego kraju z którymi chce nawiązać dłuższą współpracę i nauka języka obcego będzie tu pomocna.

Czytaj  Zasady wystawiania faktury korygującej przez sprzedawcę

Przeczytaj o: Kto może skorzystać z faktoringu odwrotnego?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jakie są opłaty dodatkowe w leasingu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *