Wznowienie działalności gospodarczej jest okresem zakończenia zawieszenia. Podobnie jak ono, wiąże się ze złożeniem odpowiedniego dokumentu do organu ewidencyjnego. Można to zrobić osobiście lub listownie. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się jak wznowić zawieszoną działalność gospodarczą.

Jak wznowić zawieszoną działalność gospodarczą jak założyć działalność

Jak wznowić zawieszoną działalność gospodarczą?

Tak jak napisałam na wstępie, wznowienie działalności gospodarczej wiąże się ze złożeniem formularza aktualizacyjnego CEIDG-1. W tym formularzu należy podać datę kiedy nastąpi wznowienie działalności gospodarczej. Trzeba podać tam również nawę przedsiębiorstwa oraz jej adres, a także adres przedsiębiorcy. Trzeba pamiętać o tym, aby uzupełnić druk w całości. Wniosek można złożyć osobiście, poprzez wysłanie listu poleconego lub elektronicznie. Ważne, aby pamiętać na podpisaniu się pod wnioskiem. Jednakże wyjątkiem od sytuacji konieczności złożenia formularza jest sytuacja, gdy przedsiębiorca w składanym dokumencie o zawieszeniu, podał także jej datę wznowienia.

Kiedy złożyć formularz o wznowieniu działalności?

Należy to zrobić koniecznie przed upływem czasu zawieszenia działalności. Może to w konsekwencji mieć negatywne konsekwencje. Brak złożenia formularza skutkuje tym, że przedsiębiorca zostanie wykreślony z ewidencji działalności. Jeśli przedsiębiorca jest wpisany do KRS to czas zawieszenia działalności jest określony, wynosi od 30 dni do 24 miesięcy.

Jak wznowić zawieszoną działalność gospodarczą jak założyć działalność

Składki do ZUS a wznowienie działalności

Zawieszenie działalności powoduje, że następuje okresowe wygaśnięcie obowiązku opłacania składek. Wraz ze wznowieniem działalności, przedsiębiorca ma obowiązek ponownego opłacania składek. Jest to składka: emerytalna, rentowa, zdrowotna, wypadkowa oraz dobrowolnie chorobowa. Obowiązek powstaje wraz z pierwszym dniem wznowienia działalności. Z tego powodu, ZUS po otrzymaniu informacji o wznowieniu firmy musi wypełnić dokumenty ubezpieczeniowe, czyli zgłoszenie przedsiębiorcy jako płatnika składek na formularzu ZUS ZFA oraz jeden z formularzy, ZUS ZZA lub ZUS ZUA.

Należy pamiętać, że jeśli podczas zawieszenia działalności gospodarczej pojawiła się zmiana, której konsekwencją jest zmiana zasad podlegania ubezpieczeniom, to przedsiębiorca musi o tym poinformować. W tym celu musi złożyć odpowiednie dokumenty i złożyć je do ZUS (w przeciwieństwie do formularza CEIDG-1).

Czytaj  Jak naliczyć 40 euro rekompensaty w opóźnieniu płatności?

Przeczytaj o: Jakie są metody rozliczania podatku VAT?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Minimalny i maksymalny czas leasingu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *