Każdy, kto buduje swój biznes online, powinien stosować się do praw w Internecie. To temat, który ciągle budzi wątpliwości. Sieć – w dużej mierze oparta na twórczości użytkowników – nie jest wolną przestrzenią, w której można dowolnie ze wszystkiego korzystać. Pisząc teksty na blogi, strony internetowe czy media społecznościowe, często korzystamy z różnych źródeł wiedzy, także tej dostępnej w sieci internetowej. Nierzadko wykorzystujemy zdjęcia, filmy, podkłady muzyczne, cytujemy treści. Ale czy zastanawiamy się nad poprawnością ich wykorzystania? Czy pamiętamy, że prawa autorskie w Internecie również obowiązuje? Internet stał się miejscem, w którym najczęściej dochodzi do łamania praw autorskich. Bezprawne użycie czyjejś własności grozi nawet karą pozbawienia wolności do lat 5. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.
Przeczytaj również: Jak założyć firmę komputerową — co jest wymagane?
Prawa autorskie w Internecie
Prawa autorskie to zbiór uprawnień należnych danemu autorowi. Chronią one interesy twórców i upoważniają do współdecydowania o sposobie korzystania z danego dzieła czy produktu. Regulują je Ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Prawo autorskie w Internecie chroni autora przed wykorzystaniem jego dzieła bez pozwolenia.
Znajomość kwestii ochrony praw autorskich w Internecie znacznie ułatwia funkcjonowanie w sieci i uwrażliwia na ewentualne przejawy łamania tych praw.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Prawa autorskie majątkowe
Zasadniczo wyróżnia się dwa prawa autorskie: majątkowe i niemajątkowe (osobiste). Prawo niemajątkowe nie wymaga jednak szerszego omówienia – jest to po prostu prawo, które nigdy nie wygasa, nie można się go zrzec ani go przekazywać.
Prawo autorskie w Internecie to przede wszystkim prawo majątkowe, czyli prawo, które:
- można przekazać osobom trzecim,
- może być dziedziczone,
- wygasa po 70 latach od śmierci twórcy.
W przypadku prawa autorskiego majątkowego to autor decyduje o sposobie korzystania z utworu (czyli tzw. polach eksploatacji), przy czym zawsze powinien być on określony umową.
Co podlega pod prawa autorskie w Internecie?
Początkowo z ustawy dowiadujemy się, co dokładnie na podstawie przepisów podlega ochronie (czyli jaki jest przedmiot ochrony). Wielu osobom Internet kojarzy się ze swobodą, również w zakresie kopiowania. Często mamy złudne poczucie, że artykuł umieszczony na stronie internetowej nie podlega takiej ochronie, jak artykuł drukowany w czasopiśmie. Tymczasem, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy utwór:
- wyrażony słowem, symbolem matematycznym, znakiem graficznym (literacki, publicystyczny, naukowy, kartograficzny, program komputerowy);
- plastyczny;
- fotograficzny;
- lutniczy;
- wzornictwa przemysłowego;
- architektoniczny, architektoniczno-urbanistyczny, urbanistyczny;
- muzyczny, słowno-muzyczny;
- sceniczny, sceniczno-muzyczny, choreograficzny, pantomimiczny;
- audiowizualny (wizualny oraz audialny).
Prawa autorskie przysługują zatem autorowi niezależnie od formy i miejsca publikacji utworu. Na uwagę zasługuje fakt, że ochrona praw autorskich przysługuje bezwarunkowo każdemu autorowi, niezależnie od tego, czy poczynił w tym celu jakieś działania. Nawet niedokończone utwory podlegają ochronie, która obowiązuje od momentu ich powstania.
Warte uwagi: CIT-8 – upłynął termin
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork