CIT

Wczoraj upłynął termin składania obowiązkowego rocznego zeznania podatkowego CIT-8. Wypełnienie i przesłanie do Urzędu Skarbowego deklaracji CIT-8, to obowiązek każdej organizacji pozarządowej – nawet tej najmniejszej. Zeznanie podatkowe na formularzu CIT 8 obowiązuje również osoby posiadające takie podmioty jak: spółka z o.o., spółka akcyjna, spółka komandytowo-akcyjna lub spółka komandytowa. Zeznanie podatkowe CIT-8 składane jest co roku. Przypominamy podstawowe zasady dotyczące składania deklaracji oraz terminy, w ramach których realizujemy obowiązek w 2022 r. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Urlop rodzicielski – zmiany 2022

CIT-8 kogo obowiązuje?

Zeznanie roczne CIT-8 nie jest składane przez każdego podatnika. Zgodnie z art. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, obowiązek składania CIT-8 dotyczy:

  • osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji;
  • spółek komandytowo-akcyjnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym także spółki niemające osobowości prawnej (posiadające siedzibę lub zarząd w innym państwie, w którym są traktowane jak osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania).

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Formy opodatkowania dochodów - Skala podatkowa
CIT-8
CIT-8 – upłynął termin

CIT-8 – opodatkowuje jakie dochody?

Należy pamiętać, że podatkiem CIT opodatkowane są dochody uzyskane przez wskazane powyżej osoby prawne, bez względu z jakiego źródła zostały uzyskane. Dochodem jest odpowiednio nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania za dany rok, który podlega rozliczeniu. W niektórych przypadkach opodatkowaniu podlegają także dywidendy oraz odsetki z tytułu nieuregulowanych w terminie należności. Podatek CIT płaci się w oparciu o dwie stawki:

  • 19% – dotyczy dochodów uzyskanych na zasadach ogólnych, także z tytułu dywidend i innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium RP oraz od dochodów zagranicznych spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium RP;
  • 9% – dotyczy dochodów uzyskanych ze źródeł innych niż zyski kapitałowe, wskazanych w art. 7b ust. 1 ustawy o CIT.
Czytaj  Polski Ład 2.0 – nadchodzą zmiany

Obniżona stawka 9% dotyczy głównie małych podatników oraz podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej.

Jaki jest termin złożenia zeznania CIT-8?

Standardowy termin wysłania tej deklaracji to 31 marca roku następującego po roku, za który się rozliczamy. A zatem za 2021 rok podatnik powinien rozliczyć się do 31 marca 2022 roku. 

Jednak pod koniec stycznia Ministerstwo Finansów zapowiedziało przesunięcie terminu dotyczącego deklaracji CIT-8. 18 marca opublikowano rozporządzenie zmieniające termin. Obecnie podatnik ma obowiązek złożyć tę deklarację za 2021 do 30 czerwca 2022 roku.

Warte uwagi: Pełna księgowość – co warto o niej wiedzieć?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Co to jest podatek CIT?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  CIT-8 – kogo dotyczy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *