CIT

CIT-8 – upłynął termin

Wczoraj upłynął termin składania obowiązkowego rocznego zeznania podatkowego CIT-8. Wypełnienie i przesłanie do Urzędu Skarbowego deklaracji CIT-8, to obowiązek każdej organizacji pozarządowej – nawet tej najmniejszej. Zeznanie podatkowe na formularzu CIT 8 obowiązuje również osoby posiadające takie podmioty jak: spółka z o.o., spółka akcyjna, spółka komandytowo-akcyjna lub spółka komandytowa. Zeznanie podatkowe CIT-8 składane jest co roku. Przypominamy podstawowe zasady dotyczące składania deklaracji oraz terminy, w ramach których realizujemy obowiązek w 2022 r. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Urlop rodzicielski – zmiany 2022

CIT-8 kogo obowiązuje?

Zeznanie roczne CIT-8 nie jest składane przez każdego podatnika. Zgodnie z art. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, obowiązek składania CIT-8 dotyczy:

  • osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji;
  • spółek komandytowo-akcyjnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym także spółki niemające osobowości prawnej (posiadające siedzibę lub zarząd w innym państwie, w którym są traktowane jak osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania).

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Instagram Banner

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Czytaj  Środki na rachunku VAT - co możesz z nimi zrobić

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Co to jest działalność nierejestrowana i kto może ją prowadzić?
CIT-8
CIT-8 – upłynął termin

CIT-8 – opodatkowuje jakie dochody?

Należy pamiętać, że podatkiem CIT opodatkowane są dochody uzyskane przez wskazane powyżej osoby prawne, bez względu z jakiego źródła zostały uzyskane. Dochodem jest odpowiednio nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania za dany rok, który podlega rozliczeniu. W niektórych przypadkach opodatkowaniu podlegają także dywidendy oraz odsetki z tytułu nieuregulowanych w terminie należności. Podatek CIT płaci się w oparciu o dwie stawki:

  • 19% – dotyczy dochodów uzyskanych na zasadach ogólnych, także z tytułu dywidend i innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium RP oraz od dochodów zagranicznych spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium RP;
  • 9% – dotyczy dochodów uzyskanych ze źródeł innych niż zyski kapitałowe, wskazanych w art. 7b ust. 1 ustawy o CIT.
Czytaj  Jak prawidłowo opisać dokumenty ?

Obniżona stawka 9% dotyczy głównie małych podatników oraz podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej.

Jaki jest termin złożenia zeznania CIT-8?

Standardowy termin wysłania tej deklaracji to 31 marca roku następującego po roku, za który się rozliczamy. A zatem za 2021 rok podatnik powinien rozliczyć się do 31 marca 2022 roku. 

Jednak pod koniec stycznia Ministerstwo Finansów zapowiedziało przesunięcie terminu dotyczącego deklaracji CIT-8. 18 marca opublikowano rozporządzenie zmieniające termin. Obecnie podatnik ma obowiązek złożyć tę deklarację za 2021 do 30 czerwca 2022 roku.

Warte uwagi: Pełna księgowość – co warto o niej wiedzieć?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Środki na rachunku VAT - co możesz z nimi zrobić

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Wydatki na samochód w firmie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *