Wiarygodność kontrahenta

Nawiązanie współpracy biznesowej z nowym kontrahentem niesie za sobą wiele korzyści dla przedsiębiorstwa. Jednakże wiąże się również ze sporym ryzykiem. Dostałeś zlecenie od nowego kontrahenta i nie jesteś pewny, czy terminowo zapłaci za zakupione towary lub wykonane usługi? Zanim podejmiesz decyzję o podjęciu współpracy sprawdź jego wiarygodność i jak najwięcej informacji na jego temat. Dzięki temu nie tylko unikniesz ewentualnej straty pieniędzy, ale również zabezpieczysz się przed odpowiedzialnością podatkową za jego zobowiązania. Każdy biznes wiąże się z ryzykiem finansowym, a podejmowanie współpracy z nowym podmiotem wymaga decyzji, czy jest się w stanie to ryzyko ponieść. Zatem, gdzie i jak sprawdzić firmę, z którą planujemy nawiązać współpracę? Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: CIT-8 – upłynął termin

Wiarygodność kontrahenta – opinie internetowe

Na początku warto zrobić podstawowy research w Internecie. Jednakże znacznie częściej wyrażamy swoje niezadowolenie niż satysfakcję. Może się więc okazać, że kilku niezadowolonych klientów stanowiących niewielki procent wszystkich, wystawia niemiarodajną negatywną ocenę w imieniu wszystkich. Warto też zwrócić uwagę na źródło informacji (na ile jest wiarygodne), liczbę opinii (trudno sfałszować tysiące komentarzy) oraz to kto ma możliwość ich wystawiania (np. czy są to tylko osoby, które faktycznie zawarły z daną firmę transakcję). Wiele powie nam też poziom (język i forma) opinii. Oczywiście, zawartość Internetu nie należy zawsze traktować w 100% serio. Wiele wpisów, opinii na temat danej firmy może pochodzi na przykład od konkurencji.

Można zapoznać się również ze stroną internetową lub profilem w Google Business potencjalnego kontrahenta. Należy zwrócić uwagę czy witryna jest zarejestrowana w kraju, w którym dany podmiot funkcjonuje. Jeśli to się zgadza warto sprawdzić podstawowe informacje i zachować numer NIP/REGON, które są kluczowe w momencie procesu weryfikacji w rejestrach gospodarczych czy podatkowych.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Czytaj  Czym są akcje na okaziciela ? - To warto wiedzieć

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Zmiany w ZUS od 2022 roku

Bezpłatne bazy danych

Większość informacji na temat każdego przedsiębiorcy znajdziesz w bezpłatnych bazach i rejestrach dostępnych w Internecie.  Zacznij od sprawdzenia czy Twój kontrahent zarejestrował działalność.

Wszystkie te bazy dostarczą Ci wiedzy na temat podmiotu gospodarczego: czy jest aktywny, od kiedy prowadzi działalność,  jaki jest sposób reprezentacji firmy, czy nie ma złożonego wniosku o upadłość lub likwidację, ustanowionego kuratora oraz czy złożył sprawozdania finansowe za ostatnie lata.

Wiarygodność kontrahenta – biała lista

Jeśli jesteś czynnym podatnikiem VAT to koniecznie musisz mieć na uwadze sprawdzenie partnera biznesowego. W momencie, gdy organ podatkowy stwierdzi, że dany podmiot nie istnieje lub bierze udział w oszustwie podatkowym to automatycznie możesz stracić prawo do odliczania VAT od zakupów. We wrześniu 2019 zaczęła funkcjonować tzw. Biała lista podatników VAT, czyli wykaz informacji o podatnikach płacących podatek od towarów i usług, który ma pomóc firmom efektywnie i sprawnie weryfikować kontrahentów.

Biała lista pozwala na:

  • sprawdzenie czy Twój kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT,
  • poznanie podstawy prawnej decyzji, jeśli Twojemu kontrahentowi odmówiono rejestracji, wykreślono go z rejestru lub przywrócono zarejestrowanie jako podatnika VAT,
  • potwierdzenie numeru rachunku bankowego, na jaki powinieneś zapłacić swojemu kontrahentowi.

Wiarygodność kontrahenta – zaświadczenia

Gdy masz podejrzenia co do obecnej kondycji finansowej kontrahenta, możesz go poprosić o przedstawienie zaświadczeń o braku zaległości w rozliczeniach z Urzędem Skarbowym oraz ZUS-em.

Czytaj  Działalność nierejestrowana - limity 2022

Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o braku zaległości podatkowych kosztuje jedynie 21 złotych. ZUS wystawia zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami zupełnie za darmo. Jeśli nie ma zaległości to można je uzyskać praktycznie od ręki. W obu przypadkach wniosek o zaświadczenie musi złożyć podmiot, którego ma ono dotyczyć, więc nie można w tej sposób samodzielnie sprawdzić kontrahenta – musi on to zrobić dla nas.

Warte uwagi: Rejestr akcjonariuszy w Prostej Spółce Akcyjnej

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Czym są akcje na okaziciela ? - To warto wiedzieć

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Przymusowe umorzenie udziałów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *