Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński zwolniony z PIT

Wraz z wejściem w życie Nowego Ładu 2.0 rząd zaproponował nowe ulgi. Nowelizacja przepisów Polskiego Ładu przewiduje zwolnienie z podatku dochodowego dla kolejnej grupy podatników. Tym razem zwolnieniem z PIT objęto zasiłek macierzyński oraz zasiłek ojcowski. O jakich przychodach mowa? Chodzi o przychody z zasiłku macierzyńskiego do kwoty 85 528 zł.

 Co ciekawe, nowe zwolnienie obowiązywać będzie z mocą wsteczną. W ocenie ustawodawcy nowa preferencja podatkowa może zachęcić Polaków do zakładania rodzin. Już od dzisiaj, 1 lipca 2022 roku pracodawca będzie wypłacał zasiłek macierzyński zwolniony z PIT. Przeczytaj  niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Wiarygodność kontrahenta – jak sprawdzić?

Zasiłek macierzyński – poprzedni stan prawny

Jak sytuacja z zasiłkiem macierzyńskim wyglądała w świetle poprzedniego, obowiązującego do wczoraj stanu prawnego? W sytuacji gdy miesięczna wartość zasiłku macierzyńskiego pomniejszona o PIT była mniejsza niż kwota świadczenia rodzicielskiego, zasiłek podwyższano do wysokości świadczenia rodzicielskiego. Oznacza to, że jeśli wartość zasiłku macierzyńskiego, pomniejszona o należny podatek – była niższa niż kwota świadczenia rodzicielskiego (wynoszącego 1000 zł) to zrównywał się z wartością tego świadczenia.

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Instagram Banner

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Czytaj  Rodzaje kredytów: kredyt hipoteczny

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Terminy płatności podatków

Zasiłek macierzyński zwolniony z PIT

W nowym stanie prawnym, zwolnienie z PIT obejmie dodatkowo:

  • kobiety pobierające zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego oraz
  • mężczyzn pobierających zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego.

Podobnie jak w przypadku pozostałych grup, zwolnienie z podatku dochodowego dla zasiłku macierzyńskiego dotyczyć będzie przychodów do kwoty 85 528 zł.

Nie oznacza to jednak, że roczne przychody z zasiłku powyżej tej kwoty będą automatycznie opodatkowane. Uwzględnić należy bowiem również kwotę wolną od podatku w wysokości 30 tys. zł. Co istotne, kwota zwolnienia oraz kwota wolna od podatku sumują się. Oznacza to, że łączne, roczne zwolnienie z podatku wyniesie aż 115 528 zł. Osoba pobierająca zasiłek macierzyński zapłaci więc podatek dochodowy dopiero od nadwyżki ponad kwotę 115 tys. zł.

Czytaj  Zasiłek opiekuńczy - komu przysługuje?

Co istotne, skorzystanie ze zwolnienia nie wyklucza także możliwości odliczenia ulgi na dzieci. Zapłacony podatek można pomniejszyć o kwotę ulgi prorodzinnej.

PIT-11 uaktualniony

Po zmianach od lipca uaktualnić należy również druk deklaracji PIT-11, w którym konieczne będzie wykazanie zasiłków macierzyńskich, od których pobrano podatek oraz tych, w których zaniechano tego obowiązku.

Zasiłek macierzyński bez PIT do kwoty limitu należy ująć w PIT-11 w części G. Natomiast przychody przekraczające limit uprawniający do zwolnienia w PIT-11 należy wykazać w części E.

Warte uwagi: CIT-8 – upłynął termin

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Czym jest lejek sprzedażowy ?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Zasiłek opiekuńczy - komu przysługuje?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *