Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński zwolniony z PIT

Wraz z wejściem w życie Nowego Ładu 2.0 rząd zaproponował nowe ulgi. Nowelizacja przepisów Polskiego Ładu przewiduje zwolnienie z podatku dochodowego dla kolejnej grupy podatników. Tym razem zwolnieniem z PIT objęto zasiłek macierzyński oraz zasiłek ojcowski. O jakich przychodach mowa? Chodzi o przychody z zasiłku macierzyńskiego do kwoty 85 528 zł.

 Co ciekawe, nowe zwolnienie obowiązywać będzie z mocą wsteczną. W ocenie ustawodawcy nowa preferencja podatkowa może zachęcić Polaków do zakładania rodzin. Już od dzisiaj, 1 lipca 2022 roku pracodawca będzie wypłacał zasiłek macierzyński zwolniony z PIT. Przeczytaj  niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Wiarygodność kontrahenta – jak sprawdzić?

Zasiłek macierzyński – poprzedni stan prawny

Jak sytuacja z zasiłkiem macierzyńskim wyglądała w świetle poprzedniego, obowiązującego do wczoraj stanu prawnego? W sytuacji gdy miesięczna wartość zasiłku macierzyńskiego pomniejszona o PIT była mniejsza niż kwota świadczenia rodzicielskiego, zasiłek podwyższano do wysokości świadczenia rodzicielskiego. Oznacza to, że jeśli wartość zasiłku macierzyńskiego, pomniejszona o należny podatek – była niższa niż kwota świadczenia rodzicielskiego (wynoszącego 1000 zł) to zrównywał się z wartością tego świadczenia.

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Instagram Banner

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Czytaj  Badania psychotechniczne – kogo dotyczą?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Kwalifikowany podpis elektroniczny

Zasiłek macierzyński zwolniony z PIT

W nowym stanie prawnym, zwolnienie z PIT obejmie dodatkowo:

  • kobiety pobierające zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego oraz
  • mężczyzn pobierających zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego.

Podobnie jak w przypadku pozostałych grup, zwolnienie z podatku dochodowego dla zasiłku macierzyńskiego dotyczyć będzie przychodów do kwoty 85 528 zł.

Nie oznacza to jednak, że roczne przychody z zasiłku powyżej tej kwoty będą automatycznie opodatkowane. Uwzględnić należy bowiem również kwotę wolną od podatku w wysokości 30 tys. zł. Co istotne, kwota zwolnienia oraz kwota wolna od podatku sumują się. Oznacza to, że łączne, roczne zwolnienie z podatku wyniesie aż 115 528 zł. Osoba pobierająca zasiłek macierzyński zapłaci więc podatek dochodowy dopiero od nadwyżki ponad kwotę 115 tys. zł.

Czytaj  Osobowe spółki handlowe

Co istotne, skorzystanie ze zwolnienia nie wyklucza także możliwości odliczenia ulgi na dzieci. Zapłacony podatek można pomniejszyć o kwotę ulgi prorodzinnej.

PIT-11 uaktualniony

Po zmianach od lipca uaktualnić należy również druk deklaracji PIT-11, w którym konieczne będzie wykazanie zasiłków macierzyńskich, od których pobrano podatek oraz tych, w których zaniechano tego obowiązku.

Zasiłek macierzyński bez PIT do kwoty limitu należy ująć w PIT-11 w części G. Natomiast przychody przekraczające limit uprawniający do zwolnienia w PIT-11 należy wykazać w części E.

Warte uwagi: CIT-8 – upłynął termin

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Terminy płatności podatków

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Osobowe spółki handlowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *