Koszt zatrudnienia

W ramach obowiązujących od niedawna przepisów Polskiego Ładu rząd zaproponował pewne modyfikacje. Zmienią się przepisy dotyczące zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) w tym m.in. kwota zmniejszająca miesięczne zaliczki. Ponadto zmianie ulegną zasady stosowania przez płatników kwoty wolnej od podatku. Zmiany te przewiduje rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o PIT oraz niektórych innych ustaw (tzw. Polski Ład 2.0), który został 12 maja 2022 r. uchwalony przez Sejm i trafił do prac legislacyjnych w Senacie. Część tych zmian wejdzie w życie 1 lipca 2022 r. a część dopiero od 1 stycznia 2023 r. Co czeka podatników? Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Urlop na żądanie – zasady

Zaliczki na podatek dochodowy 2022

Jak już wspomnieliśmy, zmiany obejmować będą kwotę zmniejszającą podatek. Mam nam myśli kwotę, która to występuje w skali podatkowej. Obecnie jest to 5100 złotych, jednakże na mocy obniżenia stawki PIT do 12 proc. wyniesie ona 3600 złotych. Kwota zmniejszająca podatek, to kwota która generuje kwotę wolną od podatku, która od stycznia 2022 r. została podniesiona do 30 000 zł. W efekcie dzięki kwocie wolnej od podatku roczne dochody danego podatnika na skali,  które nie przekraczają 30 tys. zł, nie rodzą obowiązku zapłaty podatku dochodowego.

Ponado jeżeli zmienia się kwota zmniejszająca podatek, to zmieni się też kwota zmniejszająca miesięczne zaliczki na podatek. Będzie wynosić od 1 lipca 2022 r. 300 zł (1/12 z kwoty zmniejszającej podatek 3600 zł = 300 zł). Stąd różnica w wysokości kwoty zmniejszającej podatek będzie wynosiła 125 zł.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Własna działalność – środki z kredytu
Czytaj  Kasy fiskalne online - nowe zmiany

Kto na tym skorzysta?

Jak zmiana w zaliczkach wpłynie na wysokość wynagrodzenia pracowników przy zmianie w zaliczkach i obniżce PIT do 12 proc.?

Zmiany będą nabardziej korzystne dla pracowników, którzy zarabiają w przedziale od 10 do 12 000 brutto miesięcznie. Pracownicy, którzy zarabiają najmniej nie odczują dużych zmian względem stycznia 2022 r. Niewielki zysk będzie względem 2021 r. dla pracowników, którzy zarabiają od 3 000 do 8 000 zł. Osoby, które zarabiaja powyżej 20 000 zł odczują stratę. 

Dlaczego warto rozumieć rachunek cash flow ?
Zmiana zasad poboru zaliczek PIT

Kilka etatów a zmiana w zaliczkach

Nowy art. 31b ustawy o PIT przewidywać będzie, że podatnik będzie mógł swobodniej decydować o zastosowaniu kwoty wolnej przez płatnika. Ponadto, zamiast jednego płatnika będziesz mógł wskazać do trzech płatników, którzy mogą zastosować kwotę zmniejszającą podatek. Zmiana ta jest korzystna dla wieloetatowców, którzy do tej pory mogli wskazać tylko jednego pracodawcę do stosowania zmniejszenia. Ministerstwo Finansów podkreśla, że nie oznacza to, że każdy ze wskazanych płatników będzie stosował 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Takie rozwiązanie byłoby nieuzasadnione i powodowało konieczność dopłaty przez podatnika w zeznaniu podatkowym. Wynika to z faktu, że kwota wolna jest bowiem jedna i dotyczy wszystkich łącznych dochodów podatnika, a nie oddzielna dla każdego źródła zarobkowania.

Dlatego w przypadku uzyskiwania w danym miesiącu przychodów od więcej niż jednego płatnika, możesz złożyć oświadczenie o stosowanie pomniejszenia, jeżeli:

– łączna kwota w tym miesiącu nie przekracza kwoty stanowiącej 1/12 kwoty zmniejszającej podatek oraz

– w roku podatkowym za pośrednictwem płatnika nie skorzystałeś w pełnej wysokości z pomniejszenia kwoty zmniejszającej podatek.

Warte uwagi: Koszt kredytu – co się na niego składa?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Nowy Polski Ład - jakie będzie Twoje wynagrodzenie
Czytaj  Zasiłek macierzyński zwolniony z PIT

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jak przekształcić JDG w spółkę komandytową ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *