Prosta spółka akcyjna — finansowanie oraz podatki

Prosta spółka akcyjna (PSA) jest nowym rodzajem spółek. Została wprowadzona 1 lipca 2021 roku. Powstała z myślą o przedsiębiorstwach o innowacyjnej działalności oraz startupach. Charakteryzuje się dużymi uproszczeniami i większą łatwością w prowadzeniu w porównaniu do innych spółek. W jaki sposób PSA pozyskuje środki? Jak wygląda jej opodatkowanie? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Prosta spółka akcyjna — finansowanie oraz podatki.

Przeczytaj o: Prosta spółka akcyjna — nowa forma prowadzenia działalności

Prosta spółka akcyjna  finansowanie oraz podatki jak założyć działalność

W jaki sposób prosta spóła akcyjna pozyskuje środki?

Prosta spółka akcyjna może otrzymać środki pieniężne od inwestorów. Pozyskanie środków pieniężnych może się odbyć w ramach emisji warrantów subskrypcyjnych lub obligacji z prawem pierwszeństwa i zmiennych na akcje. Należy pamiętać, że każda emisja wymaga zmiany umowy spółki. Brak kapitału zakładowego powoduje duże ułatwienie w zakresie podwyższenia lub obniżenia kapitału akcyjnego. W przypadku zbycia akcji należy zachować formę dokumentową, czyli np. złożenie woli w taki sposób, dzięki któremu można ustalić osobę składającą oświadczenie np. poprzez pocztę elektroniczną. A prawa i obowiązki akcjonariusza mogą być nieadekwatne do kwoty wniesionego wkładu.

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Instagram Banner

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Czytaj  Czy można spłacić leasing wcześniej?
Prosta spółka akcyjna  finansowanie oraz podatki jak założyć działalność

Prosta spółka akcyjna — finansowanie oraz podatki – Jak wygląda opodatkowanie prostej spółki akcyjnej?

Prosta spółka akcyjna jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Sposób opodatkowania prostej spółki akcyjnej jest taki sam, jak w przypadku innych spółek kapitałowych. Oznacza to, że spółka po osiągnięciu dochodu będzie płatnikiem podatku CIT, który wynosi 19%. Natomiast zysk wypłacony akcjonariuszowi jako dywidenda, będzie podlegał opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym. W niektórych przypadkach spółka będzie mogła skorzystać z preferencyjnej stawki 9%. Oprócz tego, PSA może skorzystać z preferencji podatkowych znajdujących się w ustawie o CIT, czyli ulga B+R, IP-BOX lub możliwość wybrania opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych (czyli estoński CIT). Inaczej wygląda sprawa w obowiązku podatkowym na obszarze podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Opłaca się go z tytułu zawarcia umowy spółki. Z kolei w odniesieniu do prostej spółki akcyjnej, obowiązku PCC nie ma. Przychodem nie powodującym powstania obowiązku podatkowego w zakresie PIT jest wkład niepieniężny w postaci praw niezbywalnych, świadczenia pracy lub usług.

Czytaj  Działalność gospodarcza czy spółka cywilna ?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Czy można spłacić leasing wcześniej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *