Prosta spółka akcyjna (PSA) jest nowym rodzajem spółek. Została wprowadzona 1 lipca 2021 roku. Powstała z myślą o przedsiębiorstwach o innowacyjnej działalności oraz startupach. Charakteryzuje się dużymi uproszczeniami i większą łatwością w prowadzeniu w porównaniu do innych spółek. W jaki sposób PSA pozyskuje środki? Jak wygląda jej opodatkowanie? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Prosta spółka akcyjna — finansowanie oraz podatki.

Przeczytaj o: Prosta spółka akcyjna — nowa forma prowadzenia działalności

Prosta spółka akcyjna  finansowanie oraz podatki jak założyć działalność

W jaki sposób prosta spóła akcyjna pozyskuje środki?

Prosta spółka akcyjna może otrzymać środki pieniężne od inwestorów. Pozyskanie środków pieniężnych może się odbyć w ramach emisji warrantów subskrypcyjnych lub obligacji z prawem pierwszeństwa i zmiennych na akcje. Należy pamiętać, że każda emisja wymaga zmiany umowy spółki. Brak kapitału zakładowego powoduje duże ułatwienie w zakresie podwyższenia lub obniżenia kapitału akcyjnego. W przypadku zbycia akcji należy zachować formę dokumentową, czyli np. złożenie woli w taki sposób, dzięki któremu można ustalić osobę składającą oświadczenie np. poprzez pocztę elektroniczną. A prawa i obowiązki akcjonariusza mogą być nieadekwatne do kwoty wniesionego wkładu.

Prosta spółka akcyjna  finansowanie oraz podatki jak założyć działalność

Prosta spółka akcyjna — finansowanie oraz podatki – Jak wygląda opodatkowanie prostej spółki akcyjnej?

Prosta spółka akcyjna jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Sposób opodatkowania prostej spółki akcyjnej jest taki sam, jak w przypadku innych spółek kapitałowych. Oznacza to, że spółka po osiągnięciu dochodu będzie płatnikiem podatku CIT, który wynosi 19%. Natomiast zysk wypłacony akcjonariuszowi jako dywidenda, będzie podlegał opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym. W niektórych przypadkach spółka będzie mogła skorzystać z preferencyjnej stawki 9%. Oprócz tego, PSA może skorzystać z preferencji podatkowych znajdujących się w ustawie o CIT, czyli ulga B+R, IP-BOX lub możliwość wybrania opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych (czyli estoński CIT). Inaczej wygląda sprawa w obowiązku podatkowym na obszarze podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Opłaca się go z tytułu zawarcia umowy spółki. Z kolei w odniesieniu do prostej spółki akcyjnej, obowiązku PCC nie ma. Przychodem nie powodującym powstania obowiązku podatkowego w zakresie PIT jest wkład niepieniężny w postaci praw niezbywalnych, świadczenia pracy lub usług.

Czytaj  Urlop – zmiany w Kodeksie Pracy

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Czym są i jak ewidencjonować środki trwałe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *