Polski Ład 2.0

W ramach ,,naprawy” nowelizacji prawa podatkowego, która weszła w życie 1 stycznia 2022 r. (zwanej ,,Polskim Ładem”) ustawodawca proponuje kolejną rewolucyjną zmianę przepisów podatkowych. Zmiany mają wejść w życie już niebawem – 1 lipca 2022 r. 12 maja 2022 r. Sejm przyjął ustawę, która ma na celu poprawić niedociągnięcia zawarte w pierwotnej wersji Polskiego Ładu. Polski Ład 2.0 został znacząco zmodyfikowany w stosunku do swojej pierwotnej wersji. Mamy dobrą wiadomość –  projektodawcy przychylili się bowiem do niektórych uwag i propozycji, które pojawiły się w toku konsultacji społecznych. Wiceminister finansów, Artur Soboń wypowiedział się w tej kwestii:

,, Zmiany były poprzedzone szerokimi konsultacjami z organizacjami księgowych, doradców podatkowych, ekspertami, przedstawicielami biznesu i z dostawcami oprogramowania kadrowo-płacowego. Wspólnie wypracowaliśmy kompromisowe przepisy, które dziś przyjął Sejm. Mam nadzieję, że dzięki zaangażowaniu wszystkich stron, przepisy wejdą w życie zgodnie z planem. ‘’

Jakie zmiany nas czekają wraz z wejściem Polskiego Ładu 2.0? Przeczytaj niniejszy artykuł, aby poznać odpowiedź na pytanie.

Przeczytaj również: Koszt kredytu – co się na niego składa?

Likwidacja ulgi dla klasy średniej

Pierwotnym celem ulgi dla klasy średniej było rekompensowanie niekorzystnej, dla części podatników zmiany, wynikające z reformy składki zdrowotnej. Nowelizacja przewiduje likwidację obowiązującej od 1 stycznia 2022 r. tzw. ,,ulgi dla klasy średniej”, która polega na odliczeniu od dochodu kwoty, która jest ustalana indywidualnie w oparciu o wysokość uzyskanych przychodów. Zdaniem ustawodawcy powyższa zmiana powinna być neutralna dla podatników, ponieważ niejako w zamian za ulgę dla klasy średniej otrzymają oni obniżkę stawki podatku PIT (z 17% do 12%), o której pisaliśmy w osobnym artykule.  Jednakże, jeżeli u danego podatnika rozliczenie na dotychczasowych zasadach (17% PIT i ulga dla klasy średniej) będzie bardziej opłacalne niż na nowych (12% PIT i brak ulgi dla klasy średniej) to będzie on mógł wybrać ten pierwszy wariant.

Czytaj  CIT-8 – upłynął termin

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Upały a obowiązki pracodawcy

Przywrócenie preferencyjnego rozliczenia PIT osób samotnie wychowujących dzieci

Polski Ład 2.0 zakłada także przywrócenie preferencyjnego rozliczenia PIT dla osób samotnie wychowujących dzieci. Wcześniej, w ramach Polskiego Ładu, ww. rozwiązanie zostało zastąpione przez tzw. ulgę 1500 zł, jednak teraz ustawodawca proponuje powrót do starego rozwiązania, które w związku ze znacznym podniesieniem kwoty wolnej od 1 stycznia 2022 r. (do 30 tys. zł), może okazać się korzystniejsze dla samotnych rodziców.

Polski Ład 2.0
Polski Ład 2.0 – nadchodzą zmiany

Możliwość zmiany formy opodatkowania

Ustawodawca wprowadził udogodnienie związane ze zmianą formy opodatkowania. Podatnicy opodatkowani liniowo oraz ryczałtowcy będą mogli przejść na skalę podatkową (zmiany w drugą stronę lub np. z podatku liniowego na ryczałt nie będą możliwe).

Podatnicy opodatkowani liniowo oraz ryczałtowcy będą mogli zmienić formę opodatkowania w rozliczeniu rocznym – wybór ten będzie jednorazowy i nie obejmie lat następnych. Jednakże do końca 2022 roku przedsiębiorcy muszą stosować aktualnie wybraną formę opodatkowania.

Częściowe odliczenie składki zdrowotnej

Wraz z wejściem Polskiego Ładu 2.0 składka zdrowotna nie pomniejszy jednak podatku, a podstawę opodatkowania.

Podatnicy opodatkowani liniowo będą mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów składkę zdrowotną do wysokości 8 700 zł rocznie. Zaoszczędzą oni na tym rozwiązaniu 1 273 zł rocznie. Ryczałtowcy będą z kolei mogli pomniejszyć przychód o 50% zapłaconej składki. Korzyść podatkowa będzie u nich zależna od stawki podatku oraz poziomu rocznych przychodów. Podatnik o przychodach do 300 000 zł rocznie, płacący podatek wg stawki 8,5% zaoszczędzi na proponowanym odliczeniu ok. 286 zł rocznie. Uogólniając, jak podaje Ministerstwo Finansów, roczny limit wynosi:

  • liniowców – 8,7 tys. zł (pomniejszenie dochodu),
  • dla ryczałtowców – 50 proc. zapłaconych składek zdrowotnych (pomniejszenie dochodu),
  • dla podatników na karcie – 19 proc. zapłaconej składki (pomniejszenie dochodu).
Czytaj  Upały a obowiązki pracodawcy

Zmiany – PIT-2 w nowej wersji

Podatnik będzie miał możliwość złożenia oświadczenie PIT-2 maksymalnie trzem płatnikom. W deklaracji osoba składająca będzie zobowiązana wskazać wysokość kwoty zmniejszającej podatek dochodowy, do której odliczania uprawniony będzie płatnik:

  • 1/12 kwoty zmniejszającej podatek – w przypadku, gdy podatnik złoży PIT-2 jednemu płatnikowi, czyli  300 zł miesięcznie,
  • 1/24 kwoty zmniejszającej podatek – w przypadku, gdy podatnik złoży PIT-2 dwóm płatnikom, czyli 150 zł miesięcznie,
  • 1/36 kwoty zmniejszającej podatek – w przypadku, gdy podatnik złoży PIT-2 trzem płatnikom, czyli 100 zł miesięcznie.

PIT-2 składać będą mogli również podatnicy uzyskujący przychody z tzw. działalności wykonywanej osobiście m.in. z tytułu umów zlecenia, o dzieło oraz kontraktów menedżerskich.

Warte uwagi: Majątek prywatny w działalności

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Podatki i ZUS w pracy zdalnej - w praktyce

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Upały a obowiązki pracodawcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *