Czy podatek może się przedawnić ? – W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć właśnie na to pytanie. Warto wiedzieć, że ustawodawca wprowadził nowe przepisy w tym zakresie.
W świetle zaproponowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmian w kodeksie karno- skarbowym. podatki mogą nie ulegać już przedawnieniu. Ministerstwo proponuje uchylenie przepisu art. 44 par. 2 kks. Przypomnijmy jego brzmienie. “Karalność przestępstwa skarbowego polegającego na uszczupleniu lub narażeniu na uszczuplenie należności publicznoprawnej ustaje także wówczas, gdy nastąpiło przedawnienie tej należności.” Oznacza to, że przestępstwa polegające na uszczupleniu majątku Skarbu Państwa będą karane bez możliwości przedawnienia.
W praktyce doprowadzi to do wydłużenia terminu przedawnienia karalności za przestępstwa skarbowe. Nie chodzi jednak tylko o samą odpowiedzialność karną. Proponowane zmiany mogą bowiem pozwolić na egzekucję przedawnionego podatku.
Jakie będą konsekwencje usunięcia przepisu ?
Powyższa zmiana pozwoli na uniknięcie sytuacji, w których pomimo długiego okresu przedawnienia z k.k.s. czynów zabronionych o najwyższym zagrożeniu karnym (10 lat) z uwagi na ich wysoką szkodliwość społeczną, ze względu na instytucję przedawnienia zobowiązania podatkowego – dochodzi do skrócenia okresu przedawnienia czynów zabronionych do lat 5, czyli tak samo jak w przypadku czynów zagrożonych niższą karą (art. 44 § 5 k.k.s.).
Przeczytaj także u nas o “Czynnym żalu.”
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Co jeszcze ma się zmienić w kodeksie karno skarbowym ?
W myśl nowego projektu zmienią się zasady przedłużenia okresu przedawnienia karalności na wzór art. 102 Kodeksu karnego, Według tego przepisu przedłużenie tego okresu powoduje wszczęcie postępowania karnego „w sprawie”, a nie „przeciwko osobie”. Zmiana ta stawia znak równości pomiędzy przestępstwami pospolitymi i skarbowymi. Zmiana ta z pewnością spowoduje uszczelnienie systemu fiskalnego i ochroni budżet państwa.
Czy podatek może się przedawnić ? –
Co jeszcze proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości ?
Przede wszystkim podwyższenie wysokości sankcji jaka grozi za uporczywe niewpłacanie w terminie podatku. Dotychczas górna granica kary grzywny za wykroczenie wynosi 20-krotność minimalnego wynagrodzenia. Projekt zakłada maksymalną wysokość grzywny na poziomie do 720 stawek dziennych.
Ustawodawca dokonał w art. 57 k.k.s. przepołowienia na przestępstwo skarbowe i wykroczenie skarbowe. Głównie dlatego, że kwoty niepłaconych podatków sięgają niekiedy setek tysięcy, a nawet milionów złotych. Co ważne ustawodawca chce karać zachowania polegające na niewywiązywaniu się z obowiązków podatkowych w dość znacznej wysokości. Mówimy o kwotach przekraczających wysokości minimalne wynagrodzenia aż 50 razy.
Inna proponowana zmiana – Czy podatek może się przedawnić ?
Ustanowienie sankcji za udostępnienie środków lub nieruchomości do urządzania lub prowadzenia gry losowej, gry na automacie lub zakładu wzajemnego bez wymaganej koncesji lub zezwolenia. Kara ma wynosić do 360 stawek dziennych a w wypadku przestępstw mniejszej wagi – jak za wykroczenie skarbowe.
Karany ma być również najemca lokalu. Może zostać to potraktowane jako współuczestnictwo w nielegalnym hazardzie. Co ważne opowiadać za współuczestnictwo mogą również osoby, które nie mają świadomości, że najemca lokalu prowadzi działalność z branży hazardowej nielegalnie.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork
Bardzo rzeczowy artykuł, z którego wiedzy, będę mógł skorzystać za niedługo.
Rzeczowe uwagi na start działalności gospodarczej. Chętnie zapoznam się z poradami Pani Pameli Rybak. W przypadku, takiej możliwości, proszę o informację o nowościach na mój e-mail. Pozdrawiam.
Bardzo dziękujemy. Zachęcamy do polubienia naszych mediów społecznościowych, na których zamieszczamy informacje o nowych artykułach 😉
Facebook: Jak założyć działalność?
Instagram: jakzalozycdzialalnosc