jak założyć działalność

Poduszka finansowa daje poczucie bezpieczeństwa oraz pozwala na spokój. Inaczej bywa nazywana funduszem bezpieczeństwa bądź finansową poduszką bezpieczeństwa. Są to odłożone pieniądze na tzw. czarną godzinę. Ich celem jest zabezpieczenie przed nieplanowanymi wydatkami. Ile powinna wynosić poduszka bezpieczeństwa i dlaczego warto ją mieć? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

jak założyć działalność Poduszka finansowa czym jest i dlaczego warto ją mieć

Poduszka finansowa a Polacy

Według tegorocznego raportu Assay Index (do przeczytania tutaj) aż 44% Polaków nie ma żadnych oszczędności. Wynika to z wielu powodów. Do najważniejszego można zaliczyć: zbyt niskie dochody, które nie pozwalają na odłożenie nawet małej kwoty pieniędzy. Innym argumentem jest życie tu i teraz, czyli brak długofalowego myślenia o przyszłości. 65% osób posiadających odłożony kapitał (gotówka, na koncie, w produktach finansowych takich jak: lokaty, fundusze inwestycyjne) ma zgromadzone nie więcej niż 30 tys. zł.

Ile powinna wynosić poduszka finansowa?

Im większa poduszka finansowa, tym oczywiście lepiej. Jednakże podstawowym minimum jest 3-krotność miesięcznych wydatków. O dobrej poduszce finansowej możemy mówić, gdy oszczędności wynoszą 6-krotność miesięcznych wydatków. Takie oszczędności pozwolą na spokojne przeżycie i znalezienie nowej pracy, w sytuacji gdy osoba ją straci i tym samym będzie pozbawiona źrodła dochodów. Poduszka finansowa zabezpiecza też przed sytuacjami losowymi i kosztami jakie będą z nią związane (np. wypadek, poważna usterka w domu lub naprawa samochodu).

jak założyć działalność Poduszka finansowa czym jest i dlaczego warto ją mieć

Jak zbudować poduszkę finansową?

Budowanie poduszki finansowej wymaga czasu. Na początku podlicz, jakiej wysokości masz miesięcznie wydatki. Następnie pomnóż to przez liczbę miesięcy, na którą chcesz zgromadzić oszczędność (nienachalnie podpowiadamy, aby to było pół roku, czyli 6 miesięcy). Kwota, którą otrzymałeś jest Twoim celem oszczędnościowym. Aby go osiągnąć, możesz postąpić na dwa sposoby:

  • ustal ile miesięcznie jesteś w stanie odłożyć i zbieraj kapitał do swojej poduszki finansowej (jest to mniej restrykcyjny sposób, czas w jaki zgromadzisz oszczędności nie ma aż takiej znaczącej roli)
  • zastanów się przez jaką ilość czasu chcesz uzbierać oszczędności (np. 3 lata, czyli 36 miesięcy), kolejno podziel swój cel finansowy na ilość miesięcy i odkładaj każdego wskazaną sumę.
Czytaj  Certyfikat Kompetencji Zawodowych - kiedy jest potrzebny ?

Zbudowanie własnej poduszki finansowej da Ci uczucie komfortu. Poza tym to gwarancja, że poradzisz sobie w nieplanowanych sytuacjach, które mogą zagrażać Twoim finansom. Odkładanie pieniędzy jest dobrą praktyką, którą każdy powinien stosować.

Przeczytaj o: Jak budować pozytywną historię kredytową?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Silversi na rynku pracy - jak sobie radzą ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *