Parki technologiczne to bardzo dobry sposób na wspieranie przedsiębiorczości. Pierwszy taki park powstał w latach 80. w Stanach Zjednoczonych. Z kolei pierwszym parkiem w Polsce był Poznański Park Naukowo-Technologiczny utworzony w latach 90. Obecnie na świecie istnieje ich prawie 2 tys. Czym dokładniej jest park technologiczny? Czym się charakteryzuje? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Polski Ład — ulga na robotyzację

Czym jest park technologiczny jak założyć działalność

Co nazywamy parkiem technologicznym?

Przytaczając cytat z Ministerstwa Rozwoju parkiem technologicznym nazywamy: „wyodrębnioną jednostkę ukierunkowaną na rozwój działalności przedsiębiorców wykorzystujących nowoczesne technologie. W szczególności małych i średnich, w oparciu o korzystanie z wyodrębnionych nieruchomości i infrastruktury technicznej na zasadach umownych. Realizując kompleksowe wsparcie, parki technologiczne oferują przedsiębiorcom także usługi doradztwa w zakresie rozwoju, transferu technologii oraz przekształcania wyników badań naukowych i prac rozwojowych w innowacje technologiczne”. Park technologiczny to nie to samo co park przemysłowy. Choć bardzo często dochodzi do połączenia oby parków w jedną większą jednostkę.

Jakie pełni funkcje?

Parki technologiczne posiadają bardzo dużo różnych funkcji. Ich zadaniem jest umożliwienie rozwoju naukowego, pomoc we wdrożeniu i materializacji nowych technologii do firm. Poza tym polega to na wymianie doświadczeń pomiędzy różnymi podmiotami, a w szczególności kontakt ośrodków naukowych lub uczelni wyższych z przedsiębiorstwami. Jest to bardzo ważną rzeczą, ponieważ podmioty dzięki temu zyskają wiele, co przełoży się na rozwój, dokonywanie nowych rzeczy, znajdywanie nowych rozwiązań. Z konsekwencją działania parków technologicznych można spotkać się już dziś.

Czym jest park technologiczny jak założyć działalność

Jakie są parki technologiczne w Polsce?

Obecnie w Polsce istnieje 21 parków technologicznych, np. jest to:

  • Krakowski Park Technologiczny,
  • Wrocławski Park Technologiczny,
  • Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni,
  • Regionalny Stargardzki Park Wysokich Technologii.

Stosunkowo często parki technologiczne oraz technologiczno-przemysłowe, działają na specjalnie wydzielonej strefie ekonomicznej. Polega to na administracyjnym wydzieleniu obszaru, który pozwala i umożliwia, aby rozwijać biznes na preferencyjnych warunkach. Wliczają się w nie: różnego rodzaju ulgi, zwolnienia z podatków.

Czytaj  Opłacalność emisji publicznej akcji

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Model EKB- czyli jak kupujemy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *