Czym jest park technologiczny?

Parki technologiczne to bardzo dobry sposób na wspieranie przedsiębiorczości. Pierwszy taki park powstał w latach 80. w Stanach Zjednoczonych. Z kolei pierwszym parkiem w Polsce był Poznański Park Naukowo-Technologiczny utworzony w latach 90. Obecnie na świecie istnieje ich prawie 2 tys. Czym dokładniej jest park technologiczny? Czym się charakteryzuje? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Polski Ład — ulga na robotyzację

Czym jest park technologiczny jak założyć działalność

Co nazywamy parkiem technologicznym?

Przytaczając cytat z Ministerstwa Rozwoju parkiem technologicznym nazywamy: „wyodrębnioną jednostkę ukierunkowaną na rozwój działalności przedsiębiorców wykorzystujących nowoczesne technologie. W szczególności małych i średnich, w oparciu o korzystanie z wyodrębnionych nieruchomości i infrastruktury technicznej na zasadach umownych. Realizując kompleksowe wsparcie, parki technologiczne oferują przedsiębiorcom także usługi doradztwa w zakresie rozwoju, transferu technologii oraz przekształcania wyników badań naukowych i prac rozwojowych w innowacje technologiczne”. Park technologiczny to nie to samo co park przemysłowy. Choć bardzo często dochodzi do połączenia oby parków w jedną większą jednostkę.

Jakie pełni funkcje?

Parki technologiczne posiadają bardzo dużo różnych funkcji. Ich zadaniem jest umożliwienie rozwoju naukowego, pomoc we wdrożeniu i materializacji nowych technologii do firm. Poza tym polega to na wymianie doświadczeń pomiędzy różnymi podmiotami, a w szczególności kontakt ośrodków naukowych lub uczelni wyższych z przedsiębiorstwami. Jest to bardzo ważną rzeczą, ponieważ podmioty dzięki temu zyskają wiele, co przełoży się na rozwój, dokonywanie nowych rzeczy, znajdywanie nowych rozwiązań. Z konsekwencją działania parków technologicznych można spotkać się już dziś.

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Instagram Banner

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Czytaj  Czym jest pakiet mobilności 2022 ?
Czym jest park technologiczny jak założyć działalność

Jakie są parki technologiczne w Polsce?

Obecnie w Polsce istnieje 21 parków technologicznych, np. jest to:

  • Krakowski Park Technologiczny,
  • Wrocławski Park Technologiczny,
  • Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni,
  • Regionalny Stargardzki Park Wysokich Technologii.
Czytaj  Czym jest pakiet mobilności 2022 ?

Stosunkowo często parki technologiczne oraz technologiczno-przemysłowe, działają na specjalnie wydzielonej strefie ekonomicznej. Polega to na administracyjnym wydzieleniu obszaru, który pozwala i umożliwia, aby rozwijać biznes na preferencyjnych warunkach. Wliczają się w nie: różnego rodzaju ulgi, zwolnienia z podatków.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Prokurent – za co może odpowiadać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *