W czym pomogą CI KPI ? – Wielu młodych przedsiębiorców boryka się z problemem właściwego zarządzania swoim biznesem. Dziś przedstawimy Ci sposób na to jak mieć poczucie kontroli nad swoją działalnością. Opowiemy Ci o kluczowych wskaźnikach efektywności ( z ang. KPI) Podpowiemy Ci co tak naprawdę te wskaźniki powinny mierzyć. Wielu początkujących przedsiębiorców uważa, że musi kontrolować absolutnie wszystko, by działalność się rozwijała. Nic bardziej mylnego – musisz zdawać sobie sprawę, że nie jesteś wstanie kontrolować wszystkiego. Możesz jednak wyznaczyć kilka kluczowych, czyli najbardziej istotnych parametrów, które pokażą Ci czy zmierzasz do wyznaczonego sobie celu.

W czym pomogą CI KPI ?

Pierwszym i jednym z najważniejszych wskaźników efektywności jest estymacja sprzedażowa. Co to takiego ? Wskaźnik ten pomoże Ci skontrolować na jakim poziomie sprzedaży zamkniesz teraźniejszy miesiąc. Aby przewidzieć swój obrót musisz przemyśleć kilka rzeczy. Po pierwsze przemyśl ile tak naprawdę masz dni sprzedażowych w miesiącu. Ponieważ piszę ten artykuł w maju 2022 roku do dalszych obliczeń przyjmę liczbę 20 dni – bez świąt, sobót oraz niedziel. Następnie policz ile dni z tego miesiąca już minęło. W naszym przypadku minęło już 18 dni z tych 20. Kolejną rzeczą, którą musisz znać jest wartość sprzedaży na dzisiaj. W naszym przypadku przyjmijmy, że będzie to 45.000 złotych

ŚREDNIA SPRZEDAŻ NA DZIEŃ = 45.000/18 = 2.500

Jeżeli nasza średnia sprzedaż oscyluje w granicach 2.500 zł średnio to mnożąc ten wynik przez 20 dni możesz przewidzieć obrót w granicach 50,000 złotych w tym miesiącu. Otrzymany wynik 50,000 złotych możesz skonfrontować z zakładanym planem sprzedaży do wykonania. załóżmy, że zaplanowaliśmy, że w maju zarobimy 70.000 złotych

WYKONANIE PLANU SPRZEDAŻY= 50.000/70.000 = 71%

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Czytaj  Upały a obowiązki pracodawcy

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Gdzie sprawdzić czy kontrahent istnieje ?
W czym pomogą CI KPI ?

Jeżeli policzysz ten wskaźnik 2 dni przed końcem czasu na sprzedaż oczywistym jest że nie zdążysz już zareagować i nie wykonasz założonego planu. Natomiast kontrolując ten wskaźnik w miarę na bieżąco, gdy zauważysz że w połowie miesiąca jest dużo niższa niż średnia, możesz podjąć działania promocyjne, popracować nad social mediami czy zmotywować swoich przedstawicieli do większej efektywności.

W czym pomogą ci KPI – Jak przewidzieć wynik ze sprzedaży w miesiącu ?

Kolejnym ważnym wskaźnikiem kluczowej efektywności, na który koniecznie musisz zwrócić uwagę jest wynik ze sprzedaży. Jak go oszacować ? Potrzebujesz znać tak naprawdę try wartości. Po pierwsze średnią wartość koszyka klienta, czyli ile tak naprawdę średnio klient zostawia jednorazowo u Ciebie pieniędzy. Twój system CRM z pewnością posiada funkcję obliczenia średniej wartości zamówienia. My przyjmijmy 700 złotych Po drugie policz ile razy przez 18 dni byłeś u klienta. Przyjmijmy, że odbywasz 2 wizyty dziennie. Czyli daje nam to 36 wizyt przez nasze przyjęte wcześniej 18 dni. Następnie zadaj sobie pytanie ile z tych wizyt zakończyło się sukcesem czyli zamówieniem. Przyjmijmy, że będzie to 50% czyli 18 wizyt.

Wynik ze sprzedaży = 36 x 50% x 700 = 12.600

Zauważ że na wszystkie czynniki opisane powyżej masz wpływ, możesz je poprawić. Jak zwiększyć skuteczność wizyt ? Tu pomoże dobre szkolenie sprzedażowe, polecam też książki z zakresu psychologii sprzedaży. Jak zwiększyć średnią wartość zamówienia – Tu pomoże cross – sailing . Zwiększając efektywność wizyt nie musisz zwiększać ich liczby, zmniejszą się też koszty dojazdów do klienta.

W czym pomogą CI KPI ? –

Podsumowanie

Jak widzisz KPI, które pokazaliśmy są proste do obliczenia, nie musisz posiadać specjalistycznej wiedzy, wystarczy trochę logiki. W kolejnych artykułach pokażę Ci jeszcze inne kluczowe wskaźniki efektywności, które pomogą Ci lepiej kontrolować Twój biznes. Wyznaczając sobie osiągalne do realizacji cele nie będziesz miał poczucia, że pracujesz, poświęcasz czas a, mimo to Twój biznes nie rozwija się. Tym samym unikniesz wypalenia zawodowego.

Czytaj  Czym jest lejek sprzedażowy ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *