Urlop rodzicielski

Urlop rodzicielski – zmiany 2022

Narodziny dziecka. A co z pracą? Pierwszym rodzajem urlopu, który automatycznie przysługuje matce dziecka, jest urlop macierzyński. Innym przewidzianym w przepisach prawa jest urlop rodzicielski.

Urlop rodzicielski jest jednym z uprawnień, które przysługują pracującym rodzicom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Rok 2022 ma przynieść wiele korzystnych zmian w prawie pracy. Wprowadzenie unijnej dyrektywy work-life balance wiąże się m.in. ze zwiększeniem liczby tygodni urlopu rodzicielskiego. Przepisy powinny zostać zaimplementowane do sierpnia 2022 r. Ustawa będzie dotyczyła między innymi czasu trwania przerwy od pracy oraz wieku dzieci, na których opiekę można wziąć urlop. Zmiany w urlopach rodzicielskich w 2022 r. – czego jeszcze należy się spodziewać? Czy będą one dotyczyły każdego rodzica? Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Rejestr akcjonariuszy w Prostej Spółce Akcyjnej

Urlop rodzicielski – co to jest?

Urlop rodzicielski uregulowany jest w art. 179 i art. 182 Kodeksu pracy. Po pierwsze, urlop rodzicielski to nie to samo co urlop macierzyński. Urlop rodzicielski to urlop przysługujący po urlopie macierzyńskim. Aby z niego skorzystać, należy wykorzystać w całości urlop macierzyński. Urlop macierzyński wynosi:

  • 20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka,
  • 31 tygodnie przy bliźniakach,
  • 33 tygodnie przy trójce dzieci,
  • 35 tygodni przy czwórce dzieci,
  • 37 tygodni przy piątce i większej liczbie dzieci.

Po tym czasie można skorzystać z urlopu rodzicielskiego. W praktyce kobiety wykorzystują urlop macierzyński i bezpośrednio po nim pełny wymiar urlopu rodzicielskiego, co daje w sumie 52 tygodnie urlopu, a więc praktycznie rok. Czy urlop rodzicielski jest obowiązkowy? Nie. To uprawnienie rodzicielskie, z którego można skorzystać, ale nie trzeba.

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Instagram Banner

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Czytaj  3-miesięczna odprawa — kto i kiedy ma do niej prawo?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Czytaj  Analiza Finansowa - Kopex S.A. - wstępna analiza rachunku zysków i strat

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Karta Praw Podatnika — najważniejsze informacje

Urlop macierzyński dla obojga rodziców

Od sierpnia 2022 r. każdy z rodziców będzie mógł wykorzystać po 2 miesiące urlopu. Łącznie opiekunom będą przysługiwały 4 miesiące wolnego na opiekę nad noworodkiem. Jedna osoba z pary nie może przekazać swojego urlopu drugiemu z rodziców. Jeśli nie zostanie on wykorzystany – przepadnie. Da się natomiast wykorzystać go najpóźniej do osiągnięcia przez dziecko 8. roku życia.

Zmiany w urlopach rodzicielskich w 2022 r. mają na celu wyrównanie czasu, jaki ojciec i matka poświęcą małemu dziecku. Do tej pory bowiem większość praw przysługiwała kobiecie. Po wygaśnięciu urlopu macierzyńskiego wielu rodziców decyduje się na przedłużenie przerwy od pracy zawodowej i wnioskuje o przyznanie wolnego z tytułu urlopu wychowawczego.

Zmiany w urlopach rodzicielskich
Urlop rodzicielski – zmiany 2022

Urlop ojcowski

Przepisy Kodeksu pracy przyznają pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni. Wskazać należy, że w tym wypadku polski ustawodawca wyprzedził zapisy dyrektywy work-life balance w tym zakresie. Zgodnie z jej zapisami ojcowie w oparciu o przepisy prawa krajowego implementujące dyrektywę mają mieć przyznany urlop przysługujący z okazji narodzin dziecka, którego wymiar wyniesie 10 dni roboczych. Prawo do niego jest w myśl dyrektywy niezależne od długości stażu pracy oraz od wcześniejszego okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Każdy kraj może dowolnie ustalić termin, w którym urlop ojcowski powinien zostać wykorzystany – może to mieć miejsce jeszcze przed narodzinami dziecka, jak też po narodzinach albo w ten sposób, że ojciec część urlopu wykorzysta przed narodzinami, a część po narodzinach dziecka.

Warte uwagi: Trwający leasing a likwidacja działalności

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Czytaj  Karta Praw Podatnika — najważniejsze informacje

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Analiza Finansowa - Kopex S.A. - wstępna analiza rachunku zysków i strat

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Aport przedsiębiorstwa – czyli co?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *