Urlop ojcowski to bardzo dobra możliwość dla ojca dziecka, aby był przy nim przez cały dzień. Co w pewien sposób może być też odciążeniem dla matki. Ten rodzaj urlopu jest płatny, więc warto go wykorzystać. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Urlop ojcowski — kiedy i ile przysługuje?

Przeczytaj o: Urlop tacierzyński — kiedy i ile przysługuje?

Urlop ojcowski kiedy i ile przysługuje jak założyć działalność

Urlop ojcowski — kiedy i ile przysługuje?

Kodeks pracy reguluje ten rodzaj urlopu. Trzeba też wspomnieć, że przysługuje osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Wymiar urlopu ojcowskiego wynosi 14 dni kalendarzowych. Istnieje możliwość podzielenia urlopu, ale tylko na dwa liczące po 7 dni. I co może być dziwnym zaskoczeniem, dni wolne nie obejmują dni roboczych, a tylko kalendarzowe. Oznacza to, że jeśli pracujesz od poniedziałku do piątku, to jedna 7-dniowa część urlopu zostanie policzona od poniedziałku do niedzieli, a nie tylko za dni, kiedy jesteś w pracy.

Urlop ojcowski można wziąć od momentu urodzenia dziecka przez matkę do czasu, gdy dziecko nie ukończy 2. roku życia. W przypadku urodzenia się bliźniaków, okres nie jest podwajany ani wydłużany. Jeśli ojciec nie wykorzysta urlopu, to on przepada. Nie można przenieś go także na matkę.

Ile wynosi wynagrodzenia za urlop ojcowski?

W czasie przebywania na tym urlopie, otrzymuje się wynagrodzenie w postaci zasiłku macierzyńskiego. Podmiotem odpowiedzialnym za wypłatę jego jest ZUS. Wysokość zasiłku wyniesie 100% podstawy wymiaru wynagrodzenia. Jeśli ojciec otrzymuje stałą pensję, bez dodatków wynikających z uzyskania jakiś rezultatów w pracy, otrzyma 100% wypłaty.

Urlop ojcowski kiedy i ile przysługuje jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Rozwiązanie umowy zlecenia - najważniejsze informacje
Czytaj  Jakie występują zagrożenia w pracy biurowej?

Jak złożyć wniosek o urlop ojcowski?

Aby skorzystać tego urlopu, należy napisać wniosek do pracodawcy, na co najmniej 7 dni przed chęcią wybrania się na ten urlop. Do wniosku należy dołączyć niezbędne dokumenty, czyli potwierdzający fakt posiadania dziecka.

Czy pracodawca może odmówić przyznania urlopu ojcowskiego?

Kodeks pracy mówi o tym. Odmówienie pracownikowi możliwości udania się na urlop ojcowski jest niezgodne z prawem. Pracodawca ma obowiązek, aby przyznać urlop.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Nowy dowód osobisty — nowe możliwości

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *