Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Co nowego w kodeksie pracy ? – Epidemia wirusa Sars Cov 2 zmusiła pracodawcę do wprowadzenia zmian w kodeksie pracy. Na razie to tylko projekt ustawy, ale wygląda na to, że praca zdalna zostanie z nami na stałe. Co więcej pracy w systemie home office pracodawca nie będzie mógł odmówić. Do tej szczególnej grupy należy już i tak chroniona grupa osób niepełnosprawnych oraz rodzice dzieci do czwartego roku życia.

Co nowego w kodeksie pracy ?

Rekompensata za poniesione koszty pracy zdalnej

Projekt nowelizacji kodeksu pracy zakłada, że pracodawca będzie musiał ustalić indywidualną stawkę ekwiwalentu dla każdego pracownika indywidualnie. Co ważne Organizacja Pracodawców “Lewiatan” postuluje, aby stawka była jednolita dla wszystkich pracowników, którzy pracują w trybie home office.

Ułatwienia dla rodziców

Nowelizacja kodeksu pracy coraz bardziej wspiera tezę, że Polska jest państwem opiekuńczym. Dowodzą tego choćby przepisy o elastycznym czasie pracy dla rodziców. Jeśli Twoje dziecko nie skończyło jeszcze lat ośmiu będziesz mógł wnioskować o zmniejszenie wymiaru etatu, czyli na przykład złożyć wniosek o przejście na pół etatu. Ponad to możesz także złożyć wniosek o przejście na home office. . We wniosku wskaż jedynie . przyczyny uzasadniające taką zmianę organizacji pracy oraz czas jej trwania. Pracodawca teoretycznie może Ci odmówić ale musi podać ważną przyczynę.

Kolejna zmiana to wydłużenie urlopów rodzicielskich z 32 do 41 tygodni . – Ale dziewięć tygodni z tego wymiaru będzie wyłącznie przysługiwać każdemu z rodziców. Pracodawca może udzielić go jednorazowo. – Albo w nie więcej niż pięciu częściach. Co ważne nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy szósty rok życia. Rodzice będą mieli więc dużo więcej swobody co do terminu wykorzystania tej opieki.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Czytaj  Opłata za marnowanie jedzenia

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Na czym polega prokura?

Kodeks pracy będzie chronił także kobiety w ciąży. Nie będzie można wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę kobiety w ciąży albo na urlopie macierzyńskim. Identyczna ochrona ma obejmować rodziców od momentu złożenia wniosku o urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski. Jeśli pracownik złoży wniosek wcześniej, niż przewidują przepisy, to czas ochrony zostanie ograniczony. Zmiany nie dotyczą sytuacji, gdy wypowiadamy umowę z winy pracownika. Zmiana nie dotyczy także sytuacji, gdy firma znajduje się w upadłości.

Co nowego w kodeksie pracy ?

Co nowego w kodeksie pracy ? –

Nowy pracownik w firmie

Zazwyczaj, aby sprawdzić kompetencję pracownika, pracodawcy decydują się na zatrudnienie go na okres próbny. Ustawodawca po raz pierwszy uzależnił długość okresu próbnego od tego jaką umowę dalej chce zawrzeć pracodawca. Jeśli później firma chce zatrudnić osobę na czas określony krótszy niż sześć miesięcy. – Okres próbny nie może być dłuższy niż miesiąc. Natomiast jeżeli umowa będzie zawarta w przedziale od 6 do 12 miesięcy. – Okres próbny nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Co więcej możliwe będzie też wydłużenie tych terminów o dodatkowy miesiąc.

Czytaj  Macierz McKinseya (Macierz GE)

W pozostałych przypadkach, czyli gdy firma ma zamiar zawrzeć dłuższą umowę terminową lub na czas nieokreślony, próba będzie mogła trwać trzy miesiące. Strony mogą uzgodnić, że umowa na okres próbny przedłuża się o czas urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Opłata za marnowanie jedzenia

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Czytaj  Czym jest sukcesja firmy?

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Upadłość dłużnika - dwa rodzaje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *