jak założyć działalność

Pierwsze co musisz zrobić, aby wziąć udział w przetargu publicznym jest znalezienie interesującego Cię przetargu. Informacje o nich możesz znaleźć w wielu miejscach np. w gazetach, na tablicy ogłoszeń lub na stronach internetowych (np. Biuletynu Zamówień Publicznych – wyszukiwarka zamówień publicznych dostępna jest tutaj). Po tym jak znajdziesz odpowiedni przetarg przejdź przez wszystkie etapy w poniższym artykule, a dowiesz się jak wziąć udział w przetargu – krok po kroku.

Udział w przetargu krok po kroku jak założyć działalność

1. Sprawdź pełną dokumentację postępowania i informacje w niej zawarte

Każdy przetarg posiada opis zamówienia, a także warunki udziału w nim. Znajdź i sprawdź je. W ogłoszeniu przetargowym powinna być umieszczone informacja, gdzie to zrobić. Jeśli nie możesz tego zrobić, zadzwoń do zamawiającego i zapytaj o miejsce publikacji dokumentacji postępowania.

W dokumentacji przetargowej znajdują się wszystkie wytyczne, jakie musi spełniać firma, by wziąć udział w przetargu. Powinieneś znaleźć tam:

  • istotne warunki zamówienia – wymagane dokumenty do złożenia oraz wysokość wadium, które należy wpłacić,
  • opis przedmiotu zamówienia – np. rodzaj prac, specyfikacje techniczne,
  • wzór umowy – zawiera opis Twoich obowiązków oraz zamawiającego podczas realizacji umowy. Zwróć uwagę na wysokość kar umownych,
  • formularz oferty – najważniejszy dokument, który wypełnisz, aby określić warunki realizacji umowy,
  • pozostałe formularze do wypełnienia w postępowaniu – są to m. in. wymagane oświadczenia od wykonawców.

2. Sprawdź czy spełniasz wymóg doświadczenia

Wymóg doświadczenia to jedna z przeszkód, aby wziąć udział w przetargu. Jeśli jest tak w Twoim przypadku, nie zniechęcaj się. Oto rzeczy, które możesz zrobić:

  • zapytaj zamawiającego czy nie zmniejszy wymaganego doświadczenia do wskazanego przez Ciebie poziomu,
  • pomyśl czy nie wykonać zamówienia wraz z udziałem innej firmy, jeśli posiada ona wymagane doświadczenie lub razem macie wymagające,
  • możesz także zaskarżyć wymóg zamawiającego do Krajowej Izby Odwoławczej, jeśli uważasz, że wymagane doświadczenie jest bezzasadnie zbyt wysokie.
Czytaj  Jak budować pozytywną historię kredytową?

3. Wypełnij formularz oferty

Pamiętaj, Twoje zgłoszenie do przetargu to przede wszystkim formularz oferty. Zawiera ona Twoją proponowaną ofertą wykonania, cenę, okres gwarancji. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że zamówienia publiczne działają w inny sposób niż negocjacje z prywatnym kontrahentem. W przypadku zamówień publicznych, zamawiający przyznaje punkty ofertom, zgodnie z opisem specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Tym samym nie licz, że otrzymasz więcej punktów, bo oferujesz lepszą jakość wykonanego zamówienia lub będziesz korzystał z lepszych materiałów. Tutaj liczy się czy spełniasz minimalne wymogi. A zatem skoncentruj się na tym, by Twoja oferta była korzystna z uwzględnieniem kryteriów oceny podmiotu zamawiającego.

Udział w przetargu – krok po kroku – 4. Skorzystaj z jawności przetargu

Wszystkie postępowania przetargowe są jawne. Oznacza to, że możesz uzyskać dostęp do ofert składanych przez inne firmy. Pozwoli Ci to na sprawdzenie, czy inne firmy spełniają wymogi oraz jaką oferują cenę i jakość.

Udział w przetargu krok po kroku jak założyć działalność

5. Przygotuj wszystkie dokumenty, które złożysz

Oprócz formularza oferty na pewno będziesz musiał złożyć stosowne oświadczenia, mówiące, że spełniasz warunki udziału w zamówieniu publicznym oraz o braku podstaw do wykluczenia z niego. Sprawdź dokładnie jakie i w jakim terminie musisz złożyć dokumenty. To bardzo ważne. Pamiętaj, aby składane dokumenty w kopii były potwierdzone ze zgodnością z oryginałem. W przypadku braku jakiegoś dokumentu, zamawiający powinien Cię o tym poinformować. Wtedy Twoim obowiązkiem jest uzupełnienie tego. W razie ich nieskutecznego uzupełnienia grozi Ci utrata wpłaconego wadium.

6. Zapłać wadium

Celem wadium jest zabezpieczenie zamawiającego przed wycofaniem się z przetargu. W sytuacji, gdy wygrasz przetarg, a nie podpiszesz umowy z zamawiającym lub nie uzupełnisz wszystkich dokumentów – stracisz wadium. 

Wadium należy wnieść w terminie składania ofert. W przypadku opłacania go przelewem, trzeba pamiętać o tym, by do zamawiającego pieniądze przyszły na czas. Pół dnia opoźnienia dyskwalifikuje Cię z udziału w przetargu. Popularną formą wnoszenia wadium jest gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa. Jest to dobre rozwiazanie, jeśli chcesz brać często udział w przetargach, a wadium z reguły jest wysokie.

Czytaj  Majątek prywatny w działalności

7. Złóż swoją ofertę zamawiającemu

Pamiętaj, że składając swoją ofertę musisz przestrzegać terminu ich złożenia. W tym przypadku (podobnie jak z wnoszeniem wadium) nie toleruje się opóźnień i nie przyjmuje się ofert złożonych po czasie.

Swoją ofertę złóż w formie pisemnej. Pamiętaj, aby dobrze opisać kopertę z dokumentami, tak aby od razu było wiadomo, że jest to oferta przetargowa. Tym sposobem unikniesz sytuacji, że otworzy ją nieodpowiedni pracownik zamawiającego lub zostanie otwarta przed terminem. Pamiętaj również, aby mieć potwierdzenie nadania przesyłki. W niektórych postępowaniach przetargowych można się spotkać z wymogiem złożenia oferty w formie elektronicznej. Wtedy będziesz musiał posiadać kwalifikowany podpis elektroniczny.

Udział w przetargu – krok po kroku – 8. Bądź na bieżąco

Oferty są otwierane niedługo po końcu terminu ich składania. Możesz zarówno wziąć udział w ich otwarciu jak i poczekać aż zamawiający opublikuje na stronie zamównienia informacje o swoim budżecie oraz złożonych ofertach. Pozwoli Ci to ocenić swoje szanse na wygraną przetargu. Choć pamiętaj, że wiele może się jeszcze zmienić, ponieważ niektóre oferty mogą zostać odrzucone lub zdyskwalifikowani zostaną wykonawcy. Na tym etapie powinienes złożyć zamawiającemu deklarację, że nie masz żadnych powiązań z innymi wykonawcami. Oprócz tego regularnie sprawdzaj swoją skrzynkę e-mailową, której adres podałeś podczas składania oferty. To właśnie drogą elektroniczną zostaniesz powiadomiony o wezwaniach i innych informacjach od zamawiającego.

9. Nie bądź obojętny – reaguj na błędy

Zdarzają się sytuacje, gdy zamawiający wybrał ofertę, która jest niezgodna z jego wymogami lub wygrała oferta proponująca zbyt niską cenę, za którą nie da się zrealizować zamawianego przedsięwzięcia. W takich sytuacjach nie bądź obojętny i reaguj. Pamiętaj, że wynik przetargu nie jest decyzją, której nie można zmienić. Tym bardziej, jeśli decyzja końcowa i wybrana firma do realizacji przetargu, użyła naciąganych faktów lub rzeczy niezgodnych ze stanem faktycznym. Przedstaw zamawiającemu swoje argumenty i domagaj się zmiany decyzji. Jeśli bardzo zależy Ci, aby wygrać ten przetarg, możesz wspomóc się pomocą prawnika lub możesz wnieść odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Pamiętaj, że ważny jest czas Twojej reakcji. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej.

Czytaj  Polski Ład — ulga dla innowacyjnych pracowników

Przeczytaj o:

Kto może wziąć udział w przetargu publicznym?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jak radzić sobie z trudnymi klientami?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *