Działalność w formie spółki cywilnej

Działalność w formie spółki cywilnej – Zapewne zastanawiasz się jak to jest w praktyce. Jest to jedna z form działalności gospodarczej – Spółka cywilna jest umową pomiędzy przedsiębiorcami. Ponadto musisz wiedzieć, że sama spółka cywilna nie jest ani przedsiębiorcą nie jest właścicielem majątku. Nie ma też zdolności sądowej czy zdolności procesowej. Co więcej nie jest podmiotem prawa. Umowa spółki cywilnej zawieramy jest jak już wspomnieliśmy pomiędzy przedsiębiorcami. Mogą to być teoretycznie różne podmioty. Na przykład dwie spółki kapitałowe. W praktyce gospodarczej,w większości przypadków są to jednak osoby fizyczne wpisane do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej i powiązane z umową spółki cywilnej.

Działalność w formie spółki cywilnej

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Zalety oraz wady franczyzy

Działalność w formie spółki cywilnej. Majątek spółki cywilnej

Majątek spółki cywilnej, to typowa współwłasność łączna . Współwłasność łączna występuje na przykład jako współwłasność małżeńska Wspólnicy nie dysponują więc częściami ułamkowymi majątku spółki b spółka cywilna jest umową pomiędzy przedsiębiorcami są właścicielami majątku na zasadzie współwłasności łącznej. Dlatego też musisz liczyć się wszystkimi konsekwencjami współwłasności Jeżeli w spółce cywilnej kupisz samochód to w dowodzie rejestracyjnym będą wpisani wspólnicy a nie spółka jeżeli spółce cywilnej wybudujesz nieruchomość to w księdze wieczystej będą wspólnicy a nie spółka

Wkład do spółki cywilnej

Spółka cywilna ma za zadanie osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. W szczególności przez wniesienie wkładów Co może być w tym wkładem?

  • świadczysz pracę jak i usługi na rzecz tej organizacji
  • możesz wnieść gotówkę
  • Twoim wkładem mogą być maszyny, urządzenia
  • samochody – jednakże jeżeli wniesiesz do spółki samochód, to stanie się współwłasnością łączną wspólników
  • prawo użytkowania pomieszczeń ( jeśli wynajmujesz lokal nie przenosisz prawa do lokalu na spółkę !)
  • prawo korzystania z programów komputerowych
Czytaj  Zalety oraz wady franczyzy

Prowadzenie spraw spółki

Działalność w formie spółki cywilnej, jeśli chodzi prowadzenie spraw spółki to wspólnicy zawierają umowy i składają oświadczenia. Wspólnik może się wycofać ze spółki, ale jest to skomplikowane, bo jemu zwracamy, to co wniósł do korzystania. Chodzi tutaj o wartość wkładu. Dopiero wtedy możesz wyjść ze spółki.. Spółki cywilne mogą prowadzić zarówno bardzo mało jaki i ogromną działalność.

Bez wątpienia wadą spółki cywilnej jest odpowiedzialność solidarna wspólników Oznacza, że wierzyciel może sięgnąć zarówno do majątku spółki, jak i do prywatnego majątku wspólników. Jak wygląda udział w zyskach i udziału w stratach? Jeśli chodzi o udziału w zyskach to zakładamy że on jest równy, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Udział w stratach także jest równy – chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Możemy zwolnić wspólnika od udziału w stratach. Nie możemy jednak zwolnić od udziału w zyskach Wspólnicy ustalają udział w zyskach i udział w stratach w umowie spółki.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Zaliczka czy zadatek — czym się różnią i co wybrać?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Wybieram franczyzę - jak to zrobić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *