Akcje założycielskie

Działalność w formie spółki komandytowej. Spółka ta jest jedną ze spółek osobowych. Co ważne spółka posiada własny majątek. Firmę rejestrujemy w KRS. Spółka działa na podstawie kodeksu spółek handlowych.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Odpowiedzialność materialna pracownika

Kim jest komplementariusz a kim komandytariusz ?

Jak już wspomnieliśmy spółka komandytowa jest jedną z form prowadzenia działalności gospodarczej. Zasady działania spółki komandytowej są dość skomplikowane. Dlatego też postaramy zebrać informacje w tabelce. Wspólnicy w spółce komandytowej nazywają się komandytariuszami i komplementariuszami. Co więcej komplementariuszem, może być osoba fizyczna jak i inna spółka. Co ważne zawsze nazwisko jednego z komplementariuszy musi występować w nazwie spółki. Innymi słowy, komplementariusze są odpowiednikami wspólników w spółce jawnej. Przede wszystkim należy podkreślić, że komplementariusze są wspólnikami aktywnymi w spółce, natomiast komandytariusz jest wspólnikiem biernym. Mimo, że komandytariusz jest wspólnikiem biernym, może prowadzić sprawy spółki, pod warunkiem, że ma pełnomocnictwo. Spójrz na tabelkę – przedstawiliśmy w niej zakres kompetencji komplementariuszy a także komandytariuszy.

DziałanieKomandytariuszKomplementariusz
Prowadzenie spraw spółkiNIETAK
Nazwisko występuje w nazwie spółkiNIETAK
Reprezentacja spółkiNIETAK
Prawo do kontroli rocznego sprawozdaniaTAKNIE
Odpowiedzialność za zobowiązania spółkiNIETAK
opracowanie własne

Odpowiedzialność za długi spółki.

Jak już wspomnieliśmy komandytariusze nie odpowiadają za długi powstałe w spółce. Komplementariusze natomiast odpowiadają za zobowiązania solidarnie między sobą. Dlatego też, wierzyciele dochodzą swoich roszczeń najpierw z majątku spółki. Po drugie dochodzą swoich roszczeń z majątku osobistego komplementariuszy. Jednakże w praktyce gospodarczej, komplementariusz odpowiada za zobowiązania spółki jedynie do wysokości zadeklarowanego w umowie wkładu. Wyjaśniamy,że jeśli wkład do spółki komplementariusza wyniósł 20.000 złotych a długi to 25.000 zł., to komplementariusz odpowiada wyłącznie do wysokości 5.000 złotych. Co więcej jeśli wniesiony wkład jest wyższy niż zobowiązania, komplementariusz nie odpowiada wcale.

Czytaj  Własna firma – dotacje z Unii Europejskiej

Działalność w formie spółki komandytowej – Wkłady do spółki

  • świadczysz pracę jak i usługi na rzecz tej organizacji – Nie może być wkładem w spółce komandytowej
  • Co więcej możesz wnieść gotówkę
  • Co ważne Twoim wkładem mogą być maszyny, jak również urządzenia – Innymi słowy jest to wkład niepieniężny nazywany aportem
  • prawo użytkowania pomieszczeń ( co więcej jeśli wynajmujesz lokal nie przenosisz prawa do lokalu na spółkę !)
  • Co ważne możesz wnieść prawo korzystania z programów komputerowych

Po co zakładamy spółkę komandytową

Jeśli posiadasz jakieś urządzenie, maszynę, lub pomysł na biznes- jesteś komandytariuszem, natomiast jeśli masz pieniądze i możesz odpowiadać finansowo będziesz komplementariuszem. Możemy,więc powiedzieć, że spółka komandytowa pozwala wyłączyć odpowiedzialność komandytariusza.

Działalność w formie spółki komandytowej – Sprawy zwykłe spółki.

Zwykłe sprawny spółki,to przede wszystkim sprawy związane z jej podstawową działalnością. Natomiast konkretna definicja prawna tego sformułowania, nie jest nigdzie podana. Co ważne wspólnicy sami określają czym są zwykłe sprawy spółki – w umowie. Co więcej mogą zrobić to kwotowo. Ponad to,trzeba wspomnieć,że komandytariusz może podejmować również decyzje, przekraczające zwykłe sprawy spółki. Dla przykładu, może to być choćby rozbudowa magazynu, jak również zatrudnienie dodatkowego pracownika.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Własna firma – dotacje z Urzędu Pracy

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Kontrola ZUS w Twojej firmie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *