Młody przedsiębiorca ma prawo do błędu

Młody przedsiębiorca ma prawo do błędu, to nowy przepis. Jeśli prowadzisz firmę, nie dużej niż rok, nie ponosisz konsekwencji złamania prawa. Oczywiście złamanie prawa może dotyczyć jedynie prowadzonej działalności gospodarczej. Przepis ten obowiązuje od 1 stycznia 2020 roku na gruncie ustawy prawo przedsiębiorców.

Młody przedsiębiorca ma prawo do błędu

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Instagram Banner

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Czytaj  Działalność w formie spółki cywilnej

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Działalność w formie spółki cywilnej

Młody przedsiębiorca ma prawo do błędu – zasady

Przepisy traktują Cię ulgowo, jeśli jesteś osobą fizyczną i prowadzisz firmę wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Ponadto prawo do błędu przysługuje wspólnikom spółki cywilnej. Jak już wspomniałam, jeśli chcesz skorzystać z tego przywileju, nie możesz prowadzić działalności gospodarczej dłużej niż 12 miesięcy. W tym miejscu muszę dodać, że jeśli wcześniej prowadziłeś już swój biznes, ale go zamknąłeś lub zawiesiłeś, również masz prawo do błędu. Pod warunkiem, jednak, że od momentu zamknięcia lub zawieszenia firmy minął okres 36 miesięcy.

Prawo do błędu jak to działa

Jeśli zostanie stwierdzone naruszenie przepisów, właściwy organ wezwie Cię do zaprzestania naruszania prawa. Będziesz musiał także usunąć skutki tych naruszeń. Możesz także przedstawić pisemne zobowiązanie się do naprawienia błędu w ustalonym terminie. Prawo do błędu obejmuje również wykroczenia skarbowe. Podsumowując musisz po prostu przestać łamać przepisy. Urząd nie nałoży kary.

Prawo do błędu – kiedy nie przysługuje.

Są sytuacje, w których nie masz prawa do błędu. Po pierwsze jeśli naruszenie prawa jest rażące. Po drugie jeśli już raz popełniłeś to samo wykroczenie. Nałożą Ci karę tak,że wtedy gdy złamiesz ratyfikowaną umowę międzynarodową lub prawo Unii Europejskiej. Duże znaczenie ma również to czy da się usunąć skutki złamania prawa. Jeśli podejmujesz bez pozwolenia działania wymagające uzyskania zgody lub wpisu do rejestru.. Prawo nie potraktuje Cię ulgowo również jeśli nie wykonujesz prawidłowo zaleceń pokontrolnych. Prawo do błędu nie przysługuje także podmiotom gospodarczym, u których naruszenie przepisów trwało permanentnie, po okresie 12 miesięcy od zarejestrowania firmy.

Czytaj  Progi unijne 2022 w zamówieniach publicznych

Reasumując jak widać, początkujący przedsiębiorca może się pomylić i nie poniesie konsekwencji. To bez wątpienia zachęca do założenia własnej firmy. Tym bardziej, że można założyć firmę on-line.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Co to jest samofakturowanie i kiedy z niego skorzystać?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Cena jako element koncepcji 4P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *