Przedsiębiorca prowadząc firmę bardzo często dokonuje zakupu sprzętu o wartości przekraczającej 3 500 zł. A okres jego użytkowania wyniesie mniej niż rok czasu. Jak potraktować taki wydatek? Czy należy umieścić go w ewidencji środków trwałych? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Sprzęt o wartości ponad 3500 zł używany krócej przez rok a koszty podatkowe.

Przeczytaj o: Jakie branże mogą wliczyć zakup telewizora do kosztów?

Sprzęt o wartości ponad 3500 zł używany krócej przez rok a koszty podatkowe Jak założyć działalność

Sprzęt o wartości ponad 3500 zł używany krócej przez rok a koszty podatkowe

O tym, ile czasu będzie użytkowany dany sprzęt w działalności, decyduje sam przedsiębiorca. Należy to do jego obowiązków. W sytuacji, gdy ze sprzętu będzie się korzystało w firmie przez krócej niż rok to można ująć go w kosztach podatkowych. Wartość zakupu nie ma tutaj znaczenia. Liczy się okres użytkowania go.

Sprzęt o wartości ponad 3500 zł używany krócej przez rok a koszty podatkowe Jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Kredyt kupiecki - co to jest i na czym polega?

Co zrobić w przypadku zmiany okresu użytkowania?

Może dojść do sytuacji, że przedsiębiorca z zakupionego sprzętu będzie korzystał dłużej niż przez pierwszy ustalony okres czasu. A konkretniej, na początku przedsiębiorca przewidywał, że będzie to krócej niż rok. Następnie zmienił zdanie i wydłużył go, przekraczając limit jednego roku. W takich okolicznościach nie można bagatelizować sprawy. Ponieważ zmienia się ujęcie tego wydatku. Należy wpisać go do ewidencji środków trwałych. Jeśli sprzęt został nabyty poprzez kupienie, należy przyjąć, że wartość początkową jest cena nabycia. Składa się na nią kwota należna powiększona o koszty, które mają związek z zakupem. Bardzo ważną rzeczą jaką trzeba zrobić w takich okolicznościach, jest sporządzenie korekty deklaracji rocznej. Jest to spowodowane faktem, że należy pomniejszyć koszty uzyskania przychodów. Dzieje się to dlatego, że koszty uzyskania przychodów muszą wynosić tyle samo, ile wartość odpisów amortyzacyjnych za dany rok. Czyli nie może być to wartość początkowa środka trwałego. Trzeba mieć tutaj na uwadze, że należy zapłacić do odpowiedniego urzędu skarbowego odsetki, które są naliczane za okres od dnia przekroczenia 12 miesięcy użytkowania do dnia dokonania korekty deklaracji rocznej.

Czytaj  Faktura wewnętrzna – dokument opodatkowania

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Kiedy można anulować fakturę VAT?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Kradzież pieniędzy a koszty uzyskania przychodów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *