Mała księgowość

Jak efektywnie prowadzić małą księgowość? Wielu ludzi uważa, że prowadzenie księgowości to zadanie wymagające dużej wiedzy i umiejętności, i rzeczywiście tak jest. Brak znajomości księgowości często budzi lęk i stanowi przeszkodę w rozpoczęciu własnej działalności biznesowej. Na szczęście współczesny świat oferuje wiele pomocnych narzędzi, które ułatwiają prowadzenie firmy. Jednym z nich są aplikacje pozwalające na samodzielne prowadzenie księgowości, co szczególnie się sprawdza w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej.

Mała księgowość – jak ją prowadzić? Co oznacza pojęcie “mała księgowość online”?

Jeśli prowadzisz małą firmę lub jednoosobową działalność gospodarczą, nie musisz korzystać z usług biura księgowego. W takim przypadku wystarczy prowadzić księgę przychodów i rozchodów. To po prostu dokument, który wypełniamy zgodnie z określonym schematem. Każda kolumna w księdze ma swoje przeznaczenie, dlatego z odrobiną chęci można nauczyć się, jak ją wypełniać. Co więcej, nie trzeba jej mieć w formie papierowej, można ją wypełniać online.

Mała księgowość

Czytaj też: Czy podatek może się przedawnić ?

Mała księgowość – jak ją prowadzić? Jakie zadania można wykonać samodzielnie za pomocą programu?

Dzięki odpowiedniemu programowi można wykonywać wiele zadań, które zazwyczaj należą do obowiązków księgowego. Program pozwala na wystawianie faktur w różnych językach, tworzenie deklaracji VAT i PIT, rozliczanie transakcji międzynarodowych oraz śledzenie pojazdów w firmie. Można także prowadzić ewidencję środków trwałych i numer WNIP.

Mała księgowość – jak ją prowadzić? Co jeszcze oferują programy do księgowania online?

Kiedy dowiesz się więcej o funkcjach programów do księgowania online, przekonasz się, że księgowość może być naprawdę prosta i przyjemna. Programy te umożliwiają automatyczne księgowanie zdarzeń na podstawie zdjęć z telefonu komórkowego, skanów faktur, faktur elektronicznych w formacie XML lub plików PDF. Dodatkowo pozwalają generować wezwania do zapłaty i wysyłać je tradycyjną pocztą, e-mailem lub SMS-em. Można także zaprogramować automatyczne wysyłanie wiadomości z wezwaniem do zapłaty. Programy te obliczają zobowiązania podatkowe i ubezpieczeniowe oraz umożliwiają wygodne wysyłanie e-deklaracji i plików JPK V7 do urzędów skarbowych i ZUS.

Czytaj  Jak zaksięgować przychód na przełomie roku?

Wady i zalety uproszczonej księgowości

Rozróżnienie rodzaju księgowości zależy od rodzaju działalności gospodarczej prowadzonej przez daną firmę. Księgowość uproszczona jest przeznaczona dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które nie osiągają rocznych dochodów przekraczających 2 000 000 euro. Natomiast pełna księgowość jest wymagana, gdy dochody przekroczą ten limit lub gdy firma przyjmuje formę spółki komandytowej, komandytowo-akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Osoby będące udziałowcami tych spółek nie mają wyboru, ale pozostali przedsiębiorcy muszą podjąć decyzję dotyczącą rodzaju księgowości. Prowadzenie pełnej księgowości jest bardziej kosztowne, ale zapewnia lepszy wgląd w sytuację finansową firmy. Ten artykuł może pomóc w wyborze najlepszego rozwiązania dla danej firmy.

Księgowość uproszczona skupia się głównie na efektywnym i niskokosztowym rozliczaniu się z urzędem skarbowym. Przedsiębiorca, który korzysta z tego rodzaju księgowości, może wybrać jedną z trzech opcji:

  1. Ryczałt ewidencjonowany: Polega na płaceniu podatku od stałej kwoty, niezależnie od faktycznych dochodów.
  2. Podatkowa księga przychodów i rozchodów: Przedsiębiorca prowadzi szczegółową księgę swoich przychodów i kosztów, co pozwala na bardziej dokładne rozliczenia podatkowe.
  3. Karta podatkowa: To uproszczony sposób prowadzenia księgowości, gdzie przedsiębiorca dokonuje bieżących zapisów przychodów i wydatków na specjalnej karcie.

Księgowość uproszczona jest stosunkowo łatwa do prowadzenia, ma niskie koszty oraz umożliwia korzystanie z usług księgowości internetowej. Jednak ma też swoje ograniczenia. Nie dostarcza dodatkowych informacji poza kwotą podatków, nie jest dostępna dla wszystkich rodzajów działalności gospodarczej, a przedsiębiorcy, którzy prowadzą ją samodzielnie, muszą być na bieżąco z przepisami podatkowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *