Kodeks pracy reguluje oraz opisuje do jakich urlopów ma prawo osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Oprócz urlopu wypoczynkowego, na żądanie, wychowawczego, można otrzymać urlop okolicznościowy. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Urlop okolicznościowy — komu i z jakiego powodu przysługuje.

Przeczytaj o: Kiedy i na jakich zasadach można wziąć urlop bezpłatny?

Urlop okolicznościowy komu i z jakiego powodu przysługuje jak założyć działalność

Urlop okolicznościowy — komu i z jakiego powodu przysługuje?

Jak już wspomniałam na wstępie, by otrzymać urlop okolicznościowy trzeba być zatrudnionym na umowę o pracę. Ten rodzaj urlopu udzielany jest z pojawiających się powodów rodzinnych. Tym samym urlop można otrzymać z powodu: ślubu, urodzenia się dziecka lub zgonu i tym samym pogrzebu. Z wymienionych wyżej powodów pracodawca ma obowiązek udzielenia płatnego dnia wolnego. Może on wynosić jeden lub dwa dni, a konkretniej:

 • 1 dzień wolnego z powodu:
  • ślubu dziecka pracownika,
  • zgonu i pogrzebu siostry pracownika lub jego brata, teściowej, teścia, babci, dziadka oraz innej osoby, która jest na utrzymaniu pracownika bądź pod jego bezpośrednią opieką.
 • 2 dni wolnego z powodu:
  • ślubu pracownika,
  • urodzenia się dziecka pracownikowi,
  • zgonu i pogrzebu małżonka pracownika, jego dziecka, majtki, ojca, ojczyma lub macochy.

Jak udzielany jest urlop okolicznościowy?

Płatny urlop udzielany jest tylko w konkretnych sytuacjach. Najlepiej jeśli pracownik uprzedzi pracodawcę o tym wcześniej (np. w przypadku ślubu) lub zgłosi jak najszybciej (np. w przypadku zgonu oraz pogrzebu). Obowiązkiem pracownika podczas składania wniosku o przyznanie urlopu okolicznościowego jest dołączenie odpowiednich dokumentów, np. akt ślubu lub akt zgonu. Jak łatwo się domyśleć, na czas złożenia wniosku pracownik nie może posiadać jeszcze takich dokumentów, co należy zrobić później, tak aby powód o przyznanie wolnego był zgodny z rzeczywistością.

Urlop okolicznościowy komu i z jakiego powodu przysługuje jak założyć działalność

Urlop z powodu ślubu, jednakże do niego nie doszło

W takiej sytuacji, czyli po otrzymaniu urlopu okolicznościowego z powodu ślubu, do którego niestety do niego nie doszło, należy przekwalifikować urlop okolicznościowy na urlop wypoczynkowy. Jeśli do tego nie dojdzie, pracownik otrzyma usprawiedliwioną nieobecność w pracy, ale niepłatny.

Czytaj  Czas pracy - wszystko co musisz o nim wiedzieć

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Gdzie zamieszczać oferty pracy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *