Każdy z pracowników oprócz możliwości udania się na urlop wypoczynkowy, może wybrać się na urlop bezpłatny. W niektórych sytuacjach jest to bardzo pomocne, ponieważ można udać się na wolne i odpocząć lub pozałatwiać bardzo ważne sprawy bez tracenia pracy (choć nie można przekroczyć pewnego okresu, może pojawić się konieczność wrócenia do niej). Kiedy i na jakich zasadach można wziąć urlop bezpłatny? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?

Kiedy i na jakich zasadach można wziąć urlop bezpłatny jak założyć działalność

Urlop bezpłatny a składki 

Przede wszystkim jak wskazuje sama nazwa, urlop jest bezpłatny. Oznacza to, że pracownik nie otrzyma wynagrodzenia podczas przebywania na nim. Oprócz tego, pracodawca nie odprowadza składek do ZUS (odprowadza się je od wynagrodzenia podawanego w kwocie brutto, brak wypłaty = brak opłacania składek). Niestety, ale przebywając na urlopie bezpłatnym więcej niż 30 dni, to po minięciu 30 dnia, pracownik traci ubezpieczenie zdrowotne, a także prawo do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego i prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Dodatkowo okres spędzony na tego rodzaju urlopie nie wlicza się do minimalnego stażu pracy, aby móc przejść na emeryturę.

Jak otrzymać bezpłatny urlop?

Kodeks pracy reguluje zasady udzielania urlopu bezpłatnego. Otrzymanie go jest możliwe, jeśli pracownik złoży pisemny wniosek do pracodawcy, a on wyrazi na to zgodę. Jeśli urlop bezpłatny będzie trwał dłużej niż 3 miesiące, to pracodawca może odwołać pracownika z urlopu i poprosić o powrót do pracy. Jednakże musi to być pokierowane dobrym powodem i uzasadnieniem. Oznacza to, że sam pracodawca nie ma prawa, aby samodzielnie wysłać pracownika na ten rodzaj urlopu.

Kiedy i na jakich zasadach można wziąć urlop bezpłatny jak założyć działalność

Kiedy i na jakich zasadach można wziąć urlop bezpłatny? – Kto może otrzymać urlop bezpłatny?

Z tego rodzaju urlopu może skorzystać każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę.  Bez znaczenia czy jest to umowa na czas próbny, określony lub nieokreślony. Dodatkowo wniosek o taki urlop można złożyć już po pierwszym dniu zatrudnienia w danym miejscu.

Czytaj  Czy jest możliwe zawarcie umowy o pracę bez okresu próbnego?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Kiedy można otrzymać dzień wolny na poszukiwanie pracy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *