Określenie mafia nadgodzinowa jest tajemniczym terminem, którego nie znają oraz nie mają o nim świadomości zarówno pracownicy jak i pracodawca. Mówiąc w skrócie, jest to nieuczciwe podejście pracowników do pracy, mające na celu wykorzystanie finansowe pracodawcy. Czym zatem jest mafia nadgodzinowa? Kto w taki sposób się zachowuje oraz kiedy? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Jak zapobiec działalności mafii nadgodzinowej?

Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę — czy jest możliwe?

Czym jest mafia nadgodzinowa jak założyć działalność

Czym jest mafia nadgodzinowa?

Zjawisko mafii nadgodzinowej jest stosunkowo młode i dokładne mechanizmy jej działania nie są jeszcze dobrze znane, ponieważ nie przeprowadzono dokładnych badań oraz analizy. Polega na uzyskaniu dodatkowego wynagrodzenia za przepracowane nadgodziny. Za czas pracy w nadgodzinach poza stawką godzinową otrzymuje się dodatek w wysokości 50% lub 100%. Wymaga to jednak nie wypełniania swoich obowiązków w czasie pracy, tylko przenoszenie tego na nadgodziny. Chociaż nie jest to potrzebne. Sposób postania mafii nadgodzinowej bywa bardzo podobny. Tym samym pracownicy tworzą mafię nadgodzinową, która posiada strukturę jak prawdziwa mafia. Jej szefem najczęściej jest pracownik średniego szczebla. Jego prawą ręką jest osoba doświadczona, posiadająca zaufanie firmy. Pozostali pracownicy mają za zadanie, aby pilnować realizację planu, czyli wypracować jak najwięcej płatnych godzin.

Czym jest mafia nadgodzinowa jak założyć działalność

Jak działa mafia nadgodzinowa?

Przede wszystkim początek zaczyna się od pracownika posiadającego doświadczenie w firmie. Dodatkowo ma on zaufanie u pracodawcy oraz przez początkowy okres zatrudnienia pokazał swój styl i sposób pracy. Po pewnym czasie powoli zaczyna zostawać na nadgodzinach, co w większości przypadków nie wzbudza nieufności, a nawet wręcz zadowolenie, że pracownik chce wykonać do końca swoje zadanie i zostanie w tym celu na nadgodzinach. Rosnąca liczba nadgodzin bardzo często nie bywa weryfikowana, czy jest to rzeczywiście potrzebne. A jak wiadomo nie jest, pracownik w czasie swojej pracy stara się zajmować nie tymi sprawami, które są potrzebne lub robi to w bardzo spowolniony sposób. Z czasem grupa może się rozrastać, tworząc skoordynowaną mafię nadgodzinową. Zdarzają się sytuacje, że kilku pracowników w tym samym czasie chce skorzystać z urlopu wypoczynkowego lub udaje się na zwolnienie lekarskie. Pozostali pracownicy z tego powodu muszą pracować więcej i dzięki temu zarabiają więcej pieniędzy. Z kolei powoduje to w danej firmie straty oscylujące od kilkunastu tysięcy do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Pracownicy w ten sposób potrafią doprowadzić działalność gospodarczą do kłopotów finansowych lub nawet bankructwa.

Czytaj  Najczęstsze błędy płatników w dokumentach ZUS

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Umowa o staż - najważniejsze informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *