Jak zapobiec działalności mafii nadgodzinowej?

Mafia nadgodzinowa najczęściej jest grupą pracowników, którzy źle organizują swoją pracę w jej czasie trwani. Robią to tylko po to, by zostać na nadgodzinach, na których nadrabiają zaległości. Ich celem jest wypracowanie większych zarobków, co powoduje, że firma może wpaść w kłopoty finansowe oraz generuje większe, niepotrzebne wydatki. Jak zapobiec działalności mafii nadgodzinowej? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Kiedy można zwolnić dyscyplinarnie pracownika?

Jak zapobiec działalności mafii nadgodzinowej jak założyć działalność

Zmiana zasad pozostawania w pracy na nadgodzinach

Jednym ze sposób zwalczenia mafii nadgodzinowej jest zmiana w regulaminie pracy, informacji, że aby zostać na nadgodzinach należy uzyskać zgodę pracodawcy. Z tego powodu pracownik nie będzie mógł sam podjąć decyzji, że dzisiejszego dnia po raz kolejny zostanie na nadgodzinach. W sytuacji polegającej na tym, że najpierw trzeba uzyskać zgodę przełożonego, dojdzie do konfrontacji pracownika z szefem. Wtedy może on zapytać, dlaczego pracownik chce zostać dłużej, z czego to wynika oraz czy zadanie do wykonania może wykonać w następnym dniu pracy.

Jak zapobiec działalności mafii nadgodzinowej? – Wprowadzenie ewidencji czasu pracy

Kolejnym sposobem jest ewidencjonowanie czasu pracy pracownika. Ma to na celu sprawdzić co robi dany pracownik, w jakim czasie oraz gdzie przebywa. Wszystko zależy od wykonywanej profesji. Jeśli pracownik pracuje na maszynie to dodatkowo można ustalić minimum, jakie trzeba w każdy dzień wykonać. A jeśli pracownik pracuje w innym miejscu, gdzie przebywa pracodawca lub przemieszcza się, aby dojechać do np. klienta, będzie informował o tym. Jak już napisałam, wszystko zależy od branży. Jako pracodawca możesz poprosić swoich pracowników, aby ostatni kwadrans pracy przeznaczyli na napisaniu do Ciebie e-maila ze swoim raportem, w którym poinformują czym się dziś zajmowali.

Jak zapobiec działalności mafii nadgodzinowej jak założyć działalność

Większe zaangażowanie pracowników i nagrody motywujące

Jak wiadomo celem mafii nadgodzinowej jest chęć zarobienia większej ilości pieniędzy.  Może się to odbyć w inny sposób. Z tego powodu bardzo dobrze jest, aby postarać się bardziej zaangażować pracowników. Potrzebne będzie do tego informowanie ich o ważnych projektach, o terminie ich realizacji oraz o otrzymaniu nagrody za dokonanie tego. Wtedy pracownicy mogą być bardziej zaangażowani oraz zajęci swoją pracą, bo wiedzą, że jak się uda to dostaną bonus finansowy w postaci np. premii, nagrody kwartalnej.

Czytaj  Kiedy i na jakich zasadach można wziąć urlop bezpłatny?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Kiedy można otrzymać dzień wolny na poszukiwanie pracy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *