W ciągu ostatnich dekad rynek pracy przechodził dynamiczne przemiany. Zważywszy na poszerzanie się terenów miast oraz powstawanie specjalnych stref przemysłowych na ich obrzeżach, coraz więcej osób pracujących nie mieszka obecnie w bezpośrednim otoczeniu swojego miejsca pracy. W konsekwencji czego, skazanych jest na dojazd do miejsca zatrudnienia bądź to komunikacją publiczną, bądź też prywatnym samochodem. A w rezultacie dojazd do pracy potrafi zajmować całkiem sporo czasu w ciągu dnia. W ten sposób dokładając się do czasu przeznaczonego na zagadnienia około zawodowe, w efekcie odbierając czas wolny. W związku z tym pytanie, czy można ubiegać się o zwrot kosztów dojazdu do pracy, staje się bardziej aktualne teraz niż kiedykolwiek wcześniej.

Przeczytaj o: Nadgodziny w Kodeksie pracy — ile płatne?

Czy można ubiegać się o zwrot dojazdu do pracy jak założyć działalność

Do kogo należy decyzja o zwrocie kosztów?

Jeśli masz zamiar ubiegać się o zwrot kosztów dojazdu do pracy dobrze, abyś zdawał sobie sprawę, że decyzja o zwrocie kosztów należy do pracodawcy. Zważywszy na to, że wedle kodeksu pracy, może, ale nie musi tego robić, jest to jego dobra wola. W przypadku, gdy zdecyduje się na takie rozwiązanie, informacja taka powinna być zawarta w umowie o pracę. O ile, gdy sami decydujemy się na dojazd do pracy, dobrą wolą pracodawcy jest zwrot kosztów. O tyle sytuacja jest diametralnie odmienna, gdy zostaniemy wysłani na delegację. W tych okolicznościach pracodawca jest zobligowany pokryć koszty dojazdu na miejsce. Nie wspominając o zakwaterowaniu czy wyżywieniu, jeśli sytuacja tego wymaga.

Czy można ubiegać się o zwrot dojazdu do pracy jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jak wyliczyć wynagrodzenie chorobowe?

Zwrot kosztów dojazdu ze środków Funduszu Pracy

Należy pamiętać, że pracodawca nie jest jedyną osobą, dzięki której możesz uzyskać zwrot kosztów dojazdu do pracy. W rzeczywistości możesz złożyć wniosek o zwrot kosztów również w rejonowym urzędzie pracy. Możliwe jest to jednak pod pewnymi warunkami. Po pierwsze musisz być osobą zatrudnioną ze skierowania z urzędu pracy. Po drugie twoja pensja nie może przekraczać dwukrotności najniższego wynagrodzenia. Poza tym konieczne jest przedstawienie odpowiedniej dokumentacji, takiej jak zaświadczenie o zatrudnieniu, biletów miesięcznych, listy obecności w pracy. Nawiasem mówiąc, trzeba wypełnić szereg ścisłych instrukcji, w celu późniejszego uzyskania zwrotu kosztów dojazdu. Co gorsza, może się okazać, że środki z budżetu na ten cel zostały wykorzystane. Przez co, mimo spełnienia warunków zwrot taki nie zostanie dokonany. Rzecz jasna, zawsze warto spróbować.

Czytaj  Firma rodzinna — czy to może się udać?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Umowa o pracę - najważniejsze informacje

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Czy bezrobotny stażysta może otrzymać urlop?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *