W ciągu ostatnich dekad rynek pracy przechodził dynamiczne przemiany. Zważywszy na poszerzanie się terenów miast oraz powstawanie specjalnych stref przemysłowych na ich obrzeżach, coraz więcej osób pracujących nie mieszka obecnie w bezpośrednim otoczeniu swojego miejsca pracy. W konsekwencji czego, skazanych jest na dojazd do miejsca zatrudnienia bądź to komunikacją publiczną, bądź też prywatnym samochodem. A w rezultacie dojazd do pracy potrafi zajmować całkiem sporo czasu w ciągu dnia. W ten sposób dokładając się do czasu przeznaczonego na zagadnienia około zawodowe, w efekcie odbierając czas wolny. W związku z tym pytanie, czy można ubiegać się o zwrot kosztów dojazdu do pracy, staje się bardziej aktualne teraz niż kiedykolwiek wcześniej.

Przeczytaj o: Nadgodziny w Kodeksie pracy — ile płatne?

Czy można ubiegać się o zwrot dojazdu do pracy jak założyć działalność

Do kogo należy decyzja o zwrocie kosztów?

Jeśli masz zamiar ubiegać się o zwrot kosztów dojazdu do pracy dobrze, abyś zdawał sobie sprawę, że decyzja o zwrocie kosztów należy do pracodawcy. Zważywszy na to, że wedle kodeksu pracy, może, ale nie musi tego robić, jest to jego dobra wola. W przypadku, gdy zdecyduje się na takie rozwiązanie, informacja taka powinna być zawarta w umowie o pracę. O ile, gdy sami decydujemy się na dojazd do pracy, dobrą wolą pracodawcy jest zwrot kosztów. O tyle sytuacja jest diametralnie odmienna, gdy zostaniemy wysłani na delegację. W tych okolicznościach pracodawca jest zobligowany pokryć koszty dojazdu na miejsce. Nie wspominając o zakwaterowaniu czy wyżywieniu, jeśli sytuacja tego wymaga.

Czy można ubiegać się o zwrot dojazdu do pracy jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jakie są różnice między umową zlecenia a o dzieło?

Zwrot kosztów dojazdu ze środków Funduszu Pracy

Należy pamiętać, że pracodawca nie jest jedyną osobą, dzięki której możesz uzyskać zwrot kosztów dojazdu do pracy. W rzeczywistości możesz złożyć wniosek o zwrot kosztów również w rejonowym urzędzie pracy. Możliwe jest to jednak pod pewnymi warunkami. Po pierwsze musisz być osobą zatrudnioną ze skierowania z urzędu pracy. Po drugie twoja pensja nie może przekraczać dwukrotności najniższego wynagrodzenia. Poza tym konieczne jest przedstawienie odpowiedniej dokumentacji, takiej jak zaświadczenie o zatrudnieniu, biletów miesięcznych, listy obecności w pracy. Nawiasem mówiąc, trzeba wypełnić szereg ścisłych instrukcji, w celu późniejszego uzyskania zwrotu kosztów dojazdu. Co gorsza, może się okazać, że środki z budżetu na ten cel zostały wykorzystane. Przez co, mimo spełnienia warunków zwrot taki nie zostanie dokonany. Rzecz jasna, zawsze warto spróbować.

Czytaj  Jak napisać dobry plan urlopów?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Czy bezrobotny stażysta może otrzymać urlop?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Zasiłek macierzyński a własna działalność gospodarcza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *