Praca w Polsce na czarno jest zjawiskiem bardzo częstym. Pracodawca chce zapłacić mniejsze podatki, więc wręcza całą lub część wypłaty pod tzw. stołem. A zatem z pracownikiem nie podpisał umowy lub podpisał, ale z najmniejszą możliwą kwotą wypłaty. A samo otrzymywanie wypłaty, jak łatwo się domyśleć, nie jest to udokumentowane. Polski Ład wprowadził wiele zmian, aby zwalczyć pracę na czarno. Co jest dobrym pomysłem. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Polski Ład — zmiany w pracy na czarno. 

Przeczytaj o: Polski Ład — ulga na powrót dla osób wracających z zagranicy

Polski Ład  zmiany w pracy na czarno jak założyć działalność

Jakie obowiązywały przepisy do końca 2021?

Nielegalne zatrudnienie tzw. praca na czarno polega na zatrudnieniu pracownika bez podpisywania z nim umowy, w której określa się m. in. warunki zatrudnienia oraz wysokość wypłacanej wypłaty. Przepisy obowiązujące do końca 2021 roku umożliwiały wzięcie do odpowiedzialności po odkryciu tego procederu, zarówno pracodawcę jak i pracownika.

Polski Ład — zmiany w pracy na czarno

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują zmienione przepisy dotyczące nielegalnego zatrudniania pracowników. Oznacza to, że pełną odpowiedzialność ponosi za to TYLKO pracodawca. Z kolei pracownik nie spotka się z negatywnymi konsekwencjami. Jest to dużym plusem tych zmian, ponieważ należy pamiętać, że to pracodawca zatrudnia oraz nie może tego robić nielegalnie. Najbardziej startą osoba podczas takiej pracy jest sam pracownik. Bez zatrudnienia na umowę nie ma m. in. ubezpieczenia zdrowotnego, nie opłaca składek emerytalnych oraz pewności, że otrzyma wypłatę.

Polski Ład  zmiany w pracy na czarno jak założyć działalność

Jakie konsekwencję spotkają przedsiębiorcę po odkryciu zatrudniania na czarno pracownika?

Na pracodawcę zatrudniającego nielegalnie pracowników zostaną nałożone sankcje. Tym samym przedsiębiorca będzie musiał:

  • rozpoznać dodatkowy przychód w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę za każdy miesiąc, kiedy nielegalnie pracował pracownik,
  • zapłacić w całości (czyli część za siebie oraz za pracownika) składki na ubezpieczenia zdrowotne za wszystkie miesiące, kiedy pracownik był zatrudniony nielegalnie.
Czytaj  Polski Ład - co zmieni się dla IT

Dodatkowo pracodawca nie będzie miał możliwości, aby wliczyć wypłacone wynagrodzenia oraz opłacone składki ZUS, do kosztów uzyskania przychodów.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Urlop tacierzyński — kiedy i ile przysługuje?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *