Urlop ojcowski oraz urlop tacierzyński to zupełnie dwa różne rodzaju urlopu. Jednakże bardzo często bywają one mylone ze sobą, co wynika z bardzo podobnych zmian. Czym się charakteryzuje każdy ze wspomnianych urlopów? Kiedy można otrzymać jeden z nich, a kiedy drugi? Jakie są między nimi różnice? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej wb temacie: Urlop ojcowski a urlop tacierzyński — różnice.

Przeczytaj o: Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?

Urlop ojcowski a urlop tacierzyński różnice jak założyć działalność

Urlop ojcowski a urlop tacierzyński — elementy wspólne

Oba z urlopów przysługują mężczyźnie, który jest zgłoszony do ubezpieczenia chorobowego. Oznacza to, że z urlopu może skorzystać osoba zatrudniona na umowę o pracę, ale także na umowę zlecenia. Urlop jest przyznawany z powodu urodzenia się dziecka tej osobie lub przysposobienia bądź przyjęcia dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza.

Urlop ojcowski a urlop tacierzyński — jak długo trwa urlop?

Po pierwsze urlop tacierzyński, jest to część urlopu macierzyńskiego, z którego rezygnuje matka i przekazuje zostający czas na rzecz ojca. Ten rodzaj urlopu nie ma uregulowanego wymiaru, jednakże nie można go otrzymać wcześniej niż po upływie 14 tygodni od porodu. Urlopu nie można podzielić na części i trzeba wykorzystać go jednorazowo. W przypadku, gdy kobieta zrezygnuje od razu po upłynięciu tego czasu, urlop tacierzyński będzie trwał:

  • 6 tygodni, jeśli urodziło się lub przyjęto jedno dziecko,
  • 17 tygodni, jeśli urodziło się lub przyjęto dwoje dzieci,
  • 19 tygodni, jeśli urodziło się lub przyjęto trójkę dzieci.

Z kolei wymiar urlopu ojcowskiego wynosi 14 dni i nie można przyznanego urlopu wykorzystać na jeden raz. Obecnie trzeba wykorzystać go na dwa razy, a każdy z nich nie może trwać krócej niż 7 dni. Czyli na dobrą sprawę jedyną możliwością jest podzielenie go na dwa, każdy liczący po dokładnie 7 dni.

Czytaj  Zawarcie i elementy umowy o pracę na okres próbny
Urlop ojcowski a urlop tacierzyński różnice jak założyć działalność

Urlop ojcowski a urlop tacierzyński — różnice

Jedną z wyraźnych różnic jest fakt, że oboje rodziców może być równocześnie na urlopie tylko wtedy, gdy kobieta korzysta z urlopu macierzyńskiego, a ojciec z urlopu ojcowskiego. W przypadku urlopu tacierzyńskiego, oboje rodziców nie może z niego korzystać, ponieważ jest to zrzeczenie się urlopu ze strony matki na rzecz ojca, czyli jedna z osób ma prawo do urlopu.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Urlop tacierzyński — kiedy i ile przysługuje?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *