Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, że w przedsiębiorstwie, pracodawca udostępnia pracownikowi na czas pełnienia obowiązków samochód. Opiera się to na umowie powierzenia mienia. Czy przełożony może monitorować samochód służbowy pracownika poprzez GPS? Oraz czy jest to możliwe i zgodne z prawem? Czy musi poinformować o tym pracownika czy jednak może robić to bez konieczności informowania? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Opłata środowiskowa za samochód z tytułu emisji spalin

Czy przełożony może monitorować samochód służbowy pracownika jak założyć działalność

Czy przełożony może monitorować poprzez GPS samochód służbowy pracownika?

Przed odpowiedzeniem na pytanie pojawiające się w tytule tego akapitu, wyjaśnię po krótce czym jest GPS. GPS jest to system nawigacji satelitarnej, którego używa się do wielu spraw, jednakże w przypadku tego tematu, będzie to udostępnianie danych o geolokalizacji, czyli gdzie znajduje się np. dana osoba, dany samochód. Wracając do tematu tego artykułu i zarazem pytania, odpowiedz brzmi: tak, pracodawca może monitorować samochód służbowy pracownika. Jest do legalne. Jednakże muszą zostać spełnione warunki, tzn. musi mieć to dobre uzasadnienie. A zatem może to być podyktowane koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa pracownikowi lub chronić mienie.

Wiadomo, że taki system, czyli monitorowanie pojazdu pracownika, który każdego dnia wykonuje dużo podróży służbowych może przełożyć się na zwiększenie efektywności realizowanych zadań oraz nawet zoptymalizować koszty. Monitorowanie wpłynie także na wykorzystanie w pełni czasu, który poświęca się na pracę. Dodatkowo przy użyciu narzędzi, którymi się dysponuje. Czyli w tym przypadku samochód. Jak tak jak już wspomniałam, musi mieć to dobre i jasne uzasadnienie. Pracodawca ma obowiązek, aby poinformować pracownika o monitorowaniu pojazdu poprzez GPS. Wlicza się w to poinformowanie z jakiego powodu to nastąpi, co dokładnie będzie monitorowane. Informację trzeba przekazać na piśmie, a nie ustnie.

Czytaj  Rękojmia – prawo konsumenta

Trzeba tutaj jednak pamietać, że jeśli udostępnia się auto pracownikowi na całą dobę, a nie tylko na godziny pracy, można monitorować pracownika tylko w czasie jego pracy. W godzinach prywatnych nie można i jest to nielegalne.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Progi unijne 2022 w zamówieniach publicznych
Czy przełożony może monitorować samochód służbowy pracownika jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Najem okazjonalny - Jak zabezpieczyć swoje prawa ?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Zaświadczenie o niekaralności — najważniejsze informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *