Sądowy nakaz zapłaty i jego konsekwencje

Sądowy nakaz zapłaty i jego konsekwencje – to zagadnienie poruszymy w tym artykule. Z tego artykułu dowiesz się, że nawet jeśli go otrzymasz to jeszcze nie jest koniec świata. Nawet w takiej sytuacji masz swoje prawa. Od nakazu zapłaty w terminie dwóch tygodni przysługuje Ci odwołanie

Sądowy nakaz zapłaty i jego konsekwencje

Przeczytaj o: Co może przejąć urząd skarbowy na spłatę zaległego podatku?

Sądowy nakaz zapłaty i jego konsekwencje – daje zielone światło dla rozpoczęcia egzekucji komorniczej. To tytuł wykonawczy na mocy, którego komornik ma prawo podjąć czynności komornicze. Jeśli w ciągu dwóch tygodni od jego otrzymania nie wniesiesz swojego sprzeciwu nakaz zapłaty staje się prawomocny.

Sądowy nakaz zapłaty – jaką argumentację można podnieść w odwołaniu ?

W odwołaniu od sądowego nakazu zapłaty możesz powołać się na przedawnienie roszczenia. Przede wszystkim jeśli znasz już termin wymagalności roszczenia, to bez żadnego problemu ustalisz termin jego przedawnienia. Jakie są najpopularniejsze terminy przedawnienia roszczeń?

  1. kredyt/pożyczka bankowa – 3 lata;
  2. czynsz najmu – 3 lata;
  3. debet na rachunku bankowym – 2 lata;
  4. mandat za jazdę bez biletu – 1 rok;
  5. rachunek za usługi telekomunikacyjne – 3 lata;
  6. składki za ubezpieczenie (OC, AC, NNW itd.) – 3 lata;
  7. czesne za studia – 3 lata.

Po drugie czasem zdarza się tak, że zdążysz zapłacić dług zanim jeszcze dostaniesz sądowy nakaz zapłaty. Wtedy też należy wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty. Do pisma dołącz potwierdzenie spłaty długu. Warto wiedzieć, że sprzeciw od nakazu zapłaty możesz napisać samodzielnie, bez posiadania specjalistycznej wiedzy, Jeśli jednak masz wątpliwości czy dasz sobie radę skorzystaj z pomocy adwokata lub radcy prawnego.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Kto finansuje składki przedsiębiorcy ?
Czytaj  Jakie informacje znajdziesz na świadectwie pracy ?
Sądowy nakaz zapłaty i jego konsekwencje

Warto wiedzie, że każda czynność podjęta przez dłużnika. Każde wniesione pismo opóźnia rozpoczęcie egzekucji komorniczej. Część dłużników wykorzystuje ten fakt i wnoszą sprzeciw nawet wtedy, gdy wiedzą, że nie mają racji. Co to daje ? – Czas na zebranie pieniędzy by spłacić dług, bez interwencji komornika.

Nakazy zapłaty z sądu w Lublinie.

Niesolidny dłużnik może być zaskoczony kiedy dostanie nakaz zapłaty z sądu w Lublinie, choć mieszka w Warszawie i nigdy z Lublinem nie miał kompletnie nic wspólnego. Część osób mogłaby dojść do wniosku, że taki nakaz zapłaty można zignorować. Nic bardziej mylnego . Sąd w Lublinie (podobnie jak inne sądy w Polsce) wydaje nakaz zapłaty na tzw. posiedzeniu niejawnym, czyli bez informowania pozwanego o tym, że sprawa sądowa się toczy. Dopiero odwołanie się od nakazu zapłaty poprzez wysłanie do sądu pisma („sprzeciwu”) spowoduje przekazanie sprawy do sądu niedaleko naszego miejsca zamieszkania i ewentualne wyznaczenie przez ten sąd rozprawy, o której zostaniemy powiadomieni i będziemy mogli przedstawić na niej swoje stanowisko.

Nie dostałem żadnego nakazu zapłaty i do drzwi puka komornik – Jak to możliwe ?

Często ze zdziwieniem dowiadujemy się, że komornik zablokował nam rachunek bankowy, a my nawet nie wiemy dlaczego. Czy komornik może podjąć czynności bez uprzedniego otrzymania przez dłużnika nakaz zapłaty. Teoretycznie nie. Warto jednak podkreślić, że jeśli bank dysponuje tylko naszym starym adresem do korespondencji, często posługuje się tylko nim. Tym samym możemy nie otrzymać nakazu zapłaty na właściwy adres zamieszkania. Co robić w takiej sytuacji ?

Należy skontaktować się z komornikiem. Komornik powinien pokazać nam nakaz zapłaty. Musimy wiedzieć, jaka jest sygnatura sprawy sądowej oraz który sąd wydał nakaz zapłaty. W sądzie musimy dowiedzieć się jakiego zobowiązania nie zapłaciliśmy. Warto wiedzieć, że powód w pozwie musi podać adres pozwanego. Co więcej za nieprawdziwość informacji wierzycielowi grozi kata grzywny. Pocztą tradycyjną dłużnik dostaje list polecony na odebranie go z poczty ma 14 dni. Jeśli go nie odbierze, dostaje zawiadomienie powtórne.

Czytaj  Czym jest Konstytucja Biznesu?

A jeśli nie uda się doręczyć nakazu zapłaty ? W tym przypadku Na wniosek strony sąd albo referendarz sądowy na posiedzeniu niejawnym wydaje zaświadczenie, w którym stwierdza, że nakaz zapłaty został uznany za doręczony, ale w wyniku awizowania przesyłki na oznaczony adres.

Ugoda z wierzycielem – sposób na zawieszenie egzekucji.

Ugoda z wierzycielem to sposób na zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Jeśli porozumiesz się z wierzycielem możesz podpisać z nim ugodę rozkładającą dług na przykład na dogodne raty, wierzyciel może zwrócić się do komornika prowadzącego sprawę, by ten zawiesił egzekucję komorniczą.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jakie informacje znajdziesz na świadectwie pracy ?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Rozliczanie cudzoziemca - składki ZUS oraz PIT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *