Przedsiębiorca posiadający samochód w swojej działalności jest zobowiązany do rozliczenia raz w roku opłaty środowiskowej. W przypadku tej opłaty, nie ma znaczenia czy auto z którego się korzysta jest służbowe czy też prywatne. Ile wynosi opłata środowiskowa za samochód z tytułu emisji spalin? Czy występują zwolnienia z opłaty środowiskowej? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Podatek VAT z tytułu najmu

Opłata środowiskowa za samochód z tytułu emisji spalin jak założyć działalność

Czego dotyczy opłata środowiskowa?

Ten rodzaj opłaty naliczany jest za:

  • wprowadzenia gazów lub pyłów do powietrza,
  • wprowadzenia ścieków do wód bądź do ziemi,
  • pobór wód oraz składowanie odpadów.

Te artykuł skoncentruje się na generowaniu opłaty środowiskowej poprzez samochody i to ich będzie dotyczył. Wysokość opłaty do zapłaty zależy od liczby zużytych litrów paliwa w ciągu roku. Nie ma znaczenia to, czym tak naprawdę zasilany jest pojazd, benzyną, olejem napędowym lub gazem LPG. Opłata dotyczy wszystkich wymienionych powyżej. Jednakże jest ona naliczana po przekroczeniu limitu zużytych litrów paliwa.

Jakie obowiązki ma przedsiębiorca korzystający ze środowiska?

Aby ustalić prawidłową kwotę do zapłacenia przedsiębiorca ma obowiązek prowadzenia każdego roku nowej ewidencji danych z informacjami na temat korzystania ze środowiska oraz wysokości opłat. Oprócz tego, we własnym zakresie określa wysokość należnej opłaty według obowiązujących składek. Z reguły opłatę środowiskową wylicza księgowy, na podstawie faktur za zakup paliwa. Oczywiście może to zrobi samodzielnie przedsiębiorca. Wystarczy zsumować wszystkie faktury za paliwo kupione w zeszłym roku.

Opłata środowiskowa za samochód z tytułu emisji spalin jak założyć działalność

Opłata środowiskowa za samochód z tytułu emisji spalin – Jak się wylicza?

Ilość wyemitowanych gazów oblicza się na podstawie ilości spalonego paliwa w litrach, który przemnaża się przez stawkę emisyjną. Zależy ona od rodzaju pojazdu oraz spełnianej przez samochód normy Euro. Szczegóły znajdują się w obwieszczeniu Ministra Klimatu i Środowiska.

Czytaj  Skutki podatkowe dziedziczenia firmy

Kiedy nie trzeba opłacić opłaty środowiskowej?

Nie trzeba opłacać tego rodzaju opłaty, jeśli w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej kwota do zapłaty nie przekroczy 800 zł. Występuje wtedy zwolnienie z opłaty. W sytuacji, gdy wyliczona opłata nie przekracza 100 zł, to nie trzeba składać za nią wykazu.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Skutki podatkowe dziedziczenia firmy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *