Płacenie podatków to obowiązek podatnika posiadającego działalność gospodarczą. Istnieją rożne rodzaje podatków i z pewnością nie każdy podatnik musi je opłacać. Wszystko zależy od wykonywanych czynności. Jakie podatki musi płacić przedsiębiorca? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Co może przejąć urząd skarbowy na spłatę zaległego podatku?

Jakie podatki musi płacić przedsiębiorca jak założyć działalność

Do płacenia jakich podatków zobowiązany jest przedsiębiorca?

Wymienione w tym artykule zostaną podatki, które nie dotyczą wszystkich przedsiębiorców. Wszystkie one jednak są zgodne z podatkami europejskimi. Jak wiadomo, podatki pojawiają się z powodu np. wykonania określonej czynności. Po jej dokonaniu rodzi się obowiązek opłacenia podatku. Każdy z przedsiębiorców musi opłacać podatek dochodowy, jest to oczywiste. Na potrzeby tego tekstu, podatki te zostaną pominięte, tak aby lepiej skoncentrować się na innych.

Podatek od towarów i usług, czyli VAT

Ten rodzaj podatku przyjmuje postać wartości dodanej, a więc nakłada się go na każdy towar oraz usługę i to na każdym etapie, który z kolei opłaca przedsiębiorca. I nie tylko. Osoby prywatne również to robią, kupując nawet chleb, wodę i gazetę. Jednakże przedsiębiorca ma prawo, aby odliczyć podatek i generalnie podatek VAT staje się obojętny.

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Obowiązek, aby opłacić ten rodzaj podatku wynika ze zrobienia opodatkowanej rzeczy, którą jest dokonanie zakupu od osoby prywatnej, np. Samochodu, narzędzia. Wysokość stawki tego podatku jest zmienna, zależy od rodzaju wykonanej transakcji, czego ona dotyczyła.

Przeczytaj o: PCC — ile wynoszą stawki podatku, termin zapłaty

Podatek od nieruchomości

Kolejnym rodzajem podatku jest podatek od nieruchomości. Wysokość stawek ustala gmina, jednakże nie może przekroczyć granic ustalonych przez Ministra Finansów. W przypadku prowadzenia działalności we własnym domu lub mieszkaniu, należy mieć na uwadze, że podatek może wzrosnąć za część przeznaczoną na działalność.

Czytaj  Jaka forma opodatkowania najlepsza?

Przeczytaj o: Firma w domu a podatek od nieruchomości

Jakie podatki musi płacić przedsiębiorca jak założyć działalność

Jakie podatki musi płacić przedsiębiorca? – Podatek od środków transportowych

Jest to podatek lokalny, opłacany na rzecz gminy. Należy go opłacić, jeśli w przedsiębiorstwie znajdują się samochody ciężarowe, przyczepy oraz naczepy, autobusy, a także ciągniki siodłowe i balastowe.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jaka forma opodatkowania najlepsza?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *