Co powinna zawierać umowa franczyzy ?

Polski Ład zakłada wprowadzenie wielu reform w przepisach. Część z nich dotyczy leasingu i tym samym przedsiębiorców, którzy mają służbowe auta. Niestety, Polski Ład przewiduje niekorzystne zmiany w leasingu, które odczują leasingobiorcy. Nowe przepisy mają wejść w życie od początku 2022 roku. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Polski Ład i niekorzystne zmiany w leasingu jak założyć działalność

Polski Ład i niekorzystne zmiany w leasingu – Kogo będą obowiązywać nowe przepisy?

Nowe przepisy przewidziano zarówno dla nowych leasingobiorców jak i tych, którzy są w trakcie leasingu. Jeśli zatem jesteś w trakcie trwania 3-letniej umowy, która kończy się w styczniu 2022, to będą obowiązywały Cię nowe zasady proponowane przez Polski Ład.

Koniec prywatnego wykupu samochodu służbowego

Obecne przepisy umożliwiają wykupienie przedmiotu leasingu do majątku prywatnego, po zakończeniu umowy. Po upływie pół roku, takie auto można sprzedać bez potrzeby płacenia podatku. Nowe przepisy zakładają, że auto po leasingu będzie mogła wykupić tylko firma (najlepiej ta, która płaciła za leasing). Następnie taki pojazd można przenieść do majątku prywatnego. W praktyce oznacza to, że powstaną trudności w wykupieniu przedmiotu leasingu przez osobę prywatną.

Polski Ład i niekorzystne zmiany w leasingu jak założyć działalność

Polski Ład i niekorzystne zmiany w leasingu – Prywatny wykup i wysoki podatek VAT

Jest to zmiana, która najdotkliwiej uderzy w przedsiębiorców, polega na innym sposobie naliczania VAT od wykupowanego samochodu. Obecnie, podatek VAT naliczany jest od ostatniej raty leasingu, tzw. raty wykupu. Nowe przepisy zmieniają drastycznie wartość podatku i od stycznia 2022 roku będzie on obliczany od realnej wartości pojazdu. To z pewnością sprawi, że będzie on co najmniej kilkanaście razy większy.

Wykup auta bez podatku po 5. latach

Od nowego roku, jeśli przedsiębiorca będzie chciał wykupić samochód, który kolejno przeniesie do majątku prywatnego, będzie musiał zapłacić zarówno podatek dochodowy jak i podatek VAT. Oprócz tego, Polski Ład zakłada wydłużenie okresu w którym sprzedaż auta obciążona jest podatkami, z obecnych 6 miesięcy do 5 lat.

Czytaj  Różnice między leasingiem operacyjnym a finansowym

Przeczytaj o: Minimalny i maksymalny czas leasingu

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *