jak założyć działalność

Część firm leasingowych oferuje podpisanie umowy w oparciu o oprocentowanie zmienne lub stałe. Konsekwencja tej decyzji będzie widoczna w wysokości rat, ponieważ mogą one pozostać takie same przez cały czas trwania umowy lub być zmienne. Jakie oprocentowanie leasingu wybrać – stałe czy zmienne? I czym się one charakteryzują? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Jakie oprocentowanie leasingu wybrać stałe czy zmienne jak założyć działalność

Co to jest zmienne i stałe oprocentowanie?

Koszt udzielenia finansowania jest liczony na podstawie Wibor 1M lub 3M. Wysokość tych wskaźników zależy głównie od wysokości stóp procentowych wyznaczonych przez Radę Polityki Pieniężnej Narodowego Banku Polskiego. Leasing ze stałym oprocentowaniem zapewnia, że każda rata podczas trwania umowy pozostanie niezmienna. Natomiast raty leasingu ze zmiennym oprocentowaniem mogą się wahać (jeśli wzrosną stopy procentowe, tym samym wskaźniki Wibor oraz rata).

Niestety duża część firm leasingowych, udziela zmiennego oprocentowania, ale nie do końca uczciwie. Oznacza to, że w umowach jest zapis, że wysokość raty może ulec podwyższeniu (jeśli wzrostowi ulegną wskaźniki). Jednakże brakuje takich, odnośnie zmniejszeniu raty (gdy wskaźniki spadną). Z tego powodu, jeśli jesteś przed podpisaniem umowy leasingowej – zwróć uwagę na tę kwestię.

Jakie oprocentowanie leasingu wybrać stałe czy zmienne jak założyć działalność

Jakie oprocentowanie leasingu wybrać – stałe czy zmienne?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ bardzo dużo zależy od poziomu stóp procentowych w momencie podpisywania umowy. Trzeba również mieć na uwadze ich przyszłe kształtowanie się, które do końca trudno przewidzieć. Bardzo uproszczona reguła mówi, że jeśli stopy procentowe są wysokie, a z analiz specjalistów wynika, że mogą one ulec obniżeniu, to warto skorzystać z leasingu ze zmiennym oprocentowaniem. Należy jednak pamiętać, że z tą decyzją liczy się pewnie element ryzyka. Z kolei, gdy stopy procentowe są niskie, a dochodzą sygnały, że w niedalekiej przyszłości mogą zostać podwyższone, to zdecydowanie lepiej skorzystać ze stałego oprocentowania.

Czytaj  Kiedy warto przekształcić JDG w spółkę?

Jeśli podpisujesz umowę leasingową na dłuższy czas, to bez wątpienia mniej ryzykowne będzie wybranie stałego oprocentowania. Jeśli natomiast Twoja umowa jest na stosunkowo krótki czas, a stopy procentowe są na poziomie, z którego w najbliższym czasie nie powinny się podwyższyć, zdecyduj się na oprocentowanie stałe.

Przeczytaj o: Auto w leasingu konsumenckim

Dlaczego ważne jest ubezpieczenie GAP w leasingu auta?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Czy można wydłużyć umowę leasingu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *