Podatek dochodowy i VAT a leasing konsumencki

Leasing jest sposobem finansowania, który jest przeznaczony zarówno dla firm jak i dla osób prywatnych. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak wygląda podatek dochodowy i podatek VAT a leasing konsumencki. Rozpatrzymy dwie sytuacje, jedna z nich, gdy leasingobiorcą jest osoba prywatna, a drugą – gdy leasingobiorca jest przedsiębiorcą. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Podatek dochodowy i VAT a leasing konsumencki jak założyć działalność

Leasing konsumencki a podatek dochodowy i VAT dla osoby prywatnej

Minusem leasingu konsumenckiego jest brak możliwości obniżenia podstawy opodatkowania o opłaty leasingowe w podatku dochodowym. Dotyczy to oczywiście osoby, która nie ma zarejestrowanej działalności gospodarczej (przedsiębiorca ma taką możliwość). W takim też wypadku nie istnieje możliwość odliczenia VAT od leasingowanego pojazdu, ponieważ leasingobiorca nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT.

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Instagram Banner

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Czytaj  Cesja leasingu - wszystko co musisz wiedzieć

Leasing konsumencki a prowadzenie działalności gospodarczej

W niektórych okolicznościach może zaistnieć sytuacja, że osoba prywatna zawarła umowę leasingu konsumenckiego na samochód osobowy. Ta sama osoba prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i ma zamiar wykorzystywać pojazd do celów prywatnych jak i służbowych. W takim przypadku, na początku należy zgłosić się do leasingodawcy i wnioskować o wydanie zgody na używanie auta do celów służbowych. Działanie za plecami firmy leasingowej jest przez nas odradzane, ponieważ jeśli firma leasingowa sama zauważy, że wprowadzasz ją w błąd to umowa leasingowa będzie mogła zostać rozwiązana nawet ze skutkiem natychmiastowym). Po udzielonej zgodzie, masz prawo jako czynny podatnik VAT odliczyć 50% VAT (ponieważ pojazd używa do celów mieszanych – prywatnych i zawodowych) wynikającego z tytułu wydatków związanych z używaniem samochodu na podstawie umowy leasingu.

Podatek dochodowy i VAT a leasing konsumencki jak założyć działalność

Leasing konsumencki a koszty podatkowe przedsiębiorcy

Kosztami uzyskania przychodu nazywamy poniesione koszty, aby osiągnąć przychód, zachować go lub zabezpieczyć żródło przychodów. Na podstawie Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za koszty uzyskania przychodu nie uważa się wydatków wynikających z umowy leasingu. Wyjątkiem są opłaty z tytułu składek na ubezpieczenie auta. Jednakże trzeba pamiętać, że należy uzyskać zgodę od leasingodawcy na możliwość korzystania z pojazdu w sposób mieszany.

Czytaj  Czy można utworzyć jednoosobową spółkę akcyjną?

Przeczytaj o: Auto w leasingu konsumenckim

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Faktoring a kredyt obrotowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *