Leasing jest sposobem finansowania, który jest przeznaczony zarówno dla firm jak i dla osób prywatnych. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak wygląda podatek dochodowy i podatek VAT a leasing konsumencki. Rozpatrzymy dwie sytuacje, jedna z nich, gdy leasingobiorcą jest osoba prywatna, a drugą – gdy leasingobiorca jest przedsiębiorcą. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Podatek dochodowy i VAT a leasing konsumencki jak założyć działalność

Leasing konsumencki a podatek dochodowy i VAT dla osoby prywatnej

Minusem leasingu konsumenckiego jest brak możliwości obniżenia podstawy opodatkowania o opłaty leasingowe w podatku dochodowym. Dotyczy to oczywiście osoby, która nie ma zarejestrowanej działalności gospodarczej (przedsiębiorca ma taką możliwość). W takim też wypadku nie istnieje możliwość odliczenia VAT od leasingowanego pojazdu, ponieważ leasingobiorca nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT.

Leasing konsumencki a prowadzenie działalności gospodarczej

W niektórych okolicznościach może zaistnieć sytuacja, że osoba prywatna zawarła umowę leasingu konsumenckiego na samochód osobowy. Ta sama osoba prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i ma zamiar wykorzystywać pojazd do celów prywatnych jak i służbowych. W takim przypadku, na początku należy zgłosić się do leasingodawcy i wnioskować o wydanie zgody na używanie auta do celów służbowych. Działanie za plecami firmy leasingowej jest przez nas odradzane, ponieważ jeśli firma leasingowa sama zauważy, że wprowadzasz ją w błąd to umowa leasingowa będzie mogła zostać rozwiązana nawet ze skutkiem natychmiastowym). Po udzielonej zgodzie, masz prawo jako czynny podatnik VAT odliczyć 50% VAT (ponieważ pojazd używa do celów mieszanych – prywatnych i zawodowych) wynikającego z tytułu wydatków związanych z używaniem samochodu na podstawie umowy leasingu.

Podatek dochodowy i VAT a leasing konsumencki jak założyć działalność

Leasing konsumencki a koszty podatkowe przedsiębiorcy

Kosztami uzyskania przychodu nazywamy poniesione koszty, aby osiągnąć przychód, zachować go lub zabezpieczyć żródło przychodów. Na podstawie Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za koszty uzyskania przychodu nie uważa się wydatków wynikających z umowy leasingu. Wyjątkiem są opłaty z tytułu składek na ubezpieczenie auta. Jednakże trzeba pamiętać, że należy uzyskać zgodę od leasingodawcy na możliwość korzystania z pojazdu w sposób mieszany.

Czytaj  Jak zmaksymalizować zyski w przedsiębiorstwie?

Przeczytaj o: Auto w leasingu konsumenckim

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Rozliczenie podatku VAT za auto przy leasingu firmowym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *