Co wybrać, kredyt czy leasing? Przed takim dylematem stoją przedsiębiorcy, którzy chcą pozyskać środki na sfinansowanie inwestycji. Zarówno kredyt jak i leasing mają swoje zalety oraz wady, co sprawia, że w określonej sytuacji jedno z rozwiązań może sprawdzić się lepiej. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Kredyt czy leasing co wybrać jak założyć działalność

Czas trwania i rodzaj inwestycji

Na początku należy zdać sobie sprawę, że umowa leasingu zazwyczaj podpisywana jest na dużo krótszy czas niż kredyt. W przypadku leasingu jest to zazwyczaj maksymalnie 5 lat (w niektórych przypadkach 7 lat), a w przypadku kredytu nawet kilkanaście lat. Czas trwania leasingu lub kredytu bezpośrednio przekłada się na ilość rat do spłaty i tym samym raty leasingowe będą wyższe niż w przypadku kredytu.

Kredyt czy leasing – co wybrać? – Koszt finansowy

Wbrew powszechnie panującej opinii, leasing nie zawsze jest droższym rozwiązaniem niż kredyt, a czasem bywa wręcz odwrotnie. Wszystko zależy od wybranej firmy leasingowej oraz wybranego banku. Z pewnością, z firmą leasingową można negocjować warunki umowy, a z bankiem dużo trudniej.

Możliwość otrzymania

Leasing zdecydowanie łatwiej jest otrzymać od kredytu (dotyczy to jednak dosyć popularnych środków, które są łatwo zbywalne). Choć obie formy finansowania związane są z dostarczeniem przeróżnych dokumentów oraz ich późniejszą weryfikacją, to jednak procedura otrzymania leasingu wymaga mniej formalności i przede wszystkim leasing można dostać w przeciągu paru dni, co jest przeciwieństwem kredytu. Tutaj na decyzję można czekać nawet kilka tygodni.

Kredyt czy leasing co wybrać jak założyć działalność

Wpływ na zdolność kredytową

Dużą zaletą leasingu jest to, że nie obciąża zdolności kredytowej. Jest to o tyle przydatne, że mając w leasingu np. dwa auta służbowe oraz maszynę, można starać się o kredyt. Odwrotna sytuacja, tzn. posiadanie dwóch aut oraz maszyny na kredyt może uniemożliwić wzięcie Ci kolejnego kredytu.

Czytaj  Leasing - rodzaje

Opóźnienia w płatnościach i windykacja

W przypadku firmy leasingowej, opóźnienia w płatnościach mogą skutkować tym, że leasingodawca niechętnie podpisze kolejną umowę z takim przedsiębiorcą. W przypadku kredytu, już niewielkie opóźnienia mogą skutkować tym, że osoba zostanie wpisana do np. BIK, co w przyszłości może skutkować utrudnionym (lub uniemożliwionym) finansowaniem w przyszłości.

Kredyt czy leasing – Podsumowanie

Jeśli starasz się o środki, aby kupić dosyć popularny środek trwały, to całkowicie subiektywnie polecamy Ci wzięcie leasingu. To rozwiązanie przynosi dużo korzyści, łatwiej je otrzymać, nie obniża zdolności kredytowej oraz w przypadku opóźnień z płatnością nie musisz się obawiać, że od razu trafisz do bazy danych dłużników. Kredyt jest dobrym rozwiązaniem, gdy potrzebujesz dużych środków na np. zakup nieruchomości. W przypadku leasingu raty będą na pewno bardzo wysokie.

Przeczytaj o: Leasing firmowy a konsumencki

Leasing operacyjny a leasing finansowy – różnice

Jakie oprocentowanie leasingu wybrać – stałe czy zmienne?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jak student może uzyskać dofinansowanie na działalność gospodarczą?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *