Lekarze, którzy wykonują swój zawód, prowadząc działalność gospodarczą, mogą starać się o leasing. Celem zakupu może być samochód lub sprzęt medyczny do wyposażenia gabinetu. Lekarze, jako przedstawiciele zawodu zaufania publicznego mogą liczyć na lepsze oprocentowanie leasingu. Jak wygląda leasing dla lekarza? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Leasing dla lekarza jak założyć działalność

Jaki rodzaj leasingu?

Lekarze mogą skorzystać zarówno z leasingu finansowego, leasingu operacyjnego oraz pożyczki leasingowej. To, które z rozwiązań będzie najlepsze, zależy od formy opodatkowania działalności oraz od obowiązującej stawki VAT na przedmiot leasingu i tym samym:

  • leasing finansowy jest korzystny, gdy lekarz jest Vatowcem, a VAT przedmiotu leasingu wynosi 8%,
  • leasing operacyjny jest korzystny, gdy lekarz jest Vatowcem, a VAT przedmiotu leasingu wynosi 23%.

Choć lekarze zwolnieni są z płacenia podatku VAT, to istnieją też tacy, którzy nie korzystają ze zwolnienia przedmiotowego.

Leasing na samochód dla lekarza

Samochód osobowy jest najczęściej leasingowanym przedmiotem. Leasing pozwala na wliczenie rat do kosztów uzyskania przychodu i tym samym do zmniejszenia podstawy opodatkowania. W takiej sytuacji, dobrze może się sprawdzić leasing operacyjny (jeśli cena auta zawiera 23% podatku VAT). Dzięki temu, można raty leasingowe uznać za koszty uzyskania przychodu. Dodatkowo, jeśli samochód będzie wykorzystywany jedynie do celów zawodowych to jest możliwość odliczenia całego podatku VAT. W przypadku używania pojazdu w celach zawodowych i prywatnych (czyli w sposób mieszany), lekarz może odliczyć 50% VAT.

Leasing dla lekarza jak założyć działalność

Leasing na sprzęt medyczny

Przedmiotem leasingu dla lekarza mogą być urządzenia i sprzęty medyczne, ale także wyposażenie w postaci mebli czy komputery. Sprzęt medyczny jest obarczony podatkiem VAT w wysokości 8%, czyli podobnie jak leasing finansowy. Z tego powodu, lekarze zwolnieni z VAT chętnie korzystają z tego rodzaju leasingu. Jednakże minusem w tej sytuacji jest konieczność opłacenia z góry podatku VAT wraz z pierwszą ratą, zarówno od wartości sprzętu medycznego jak i od odsetek. Z kolei leasing operacyjny zawiera podatek w wysokości 23% VAT (ponieważ traktuje się go jako usługę) co sprawia, że jest droższym rozwiązaniem.

Czytaj  Leasing - rodzaje

Przeczytaj o: Co to jest promesa leasingowa i jak ją dostać?

Czy można wydłużyć umowę leasingu?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Co to jest czynsz inicjalny w leasingu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *