jak założyć działalność

Podatek VAT z tytułu najmu

Jako osoba prowadząca działalność gospodarczą z pewnością zdajesz sobie sprawę, z zawiłości poruszania się po obszarze związanym z podatkiem VAT. W szczególności gdy w grę wchodzi opłata VAT z tytułu najmu. Wtedy problematyczne może być określenie momentu, w którym ten podatek powinien zostać uiszczony. Tak naprawdę nie jest to wcale takie skomplikowane. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się jak wygląda podatek VAT z tytułu najmu.

Podatek VAT z tytułu najmu jak założyć działalność

Ogólne zasady podatku VAT z tytułu najmu

Jeśli chodzi o obowiązek podatkowy, to z zasady (określonych w określonych w art. 19a ust. 1 Ustawy o podatku od towarów i usług) powstaje on w chwili wykonania danej usługi, lub dostarczenia towarów do kontrahenta. Niemniej, od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Do takich wyjątków zalicza się usługa najmu, w której to przypadku obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury. Termin ten obowiązuje, gdy fakturę wystawiono zgodnie z powszechnie obowiązującymi zasadami, to znaczy najpóźniej w dniu zapłaty za najem.

Podatek VAT z tytułu najmu – Wynajmujący nie wystawił faktury

Czasem zdarza się, że wynajmujący mógł nie wystawić faktury. Powodem może być zapomnienie, bądź brak prawnej konieczności przeprowadzenia takiego działania. Jeśli chodzi o drugi przypadek, sytuacja taka może mieć miejsce gdy świadczone usługi o charakterze mieszkaniowym zwolniono z podatku VAT. Także w przypadku, gdy wynajmowana nieruchomość miała charakter niemieszkalny, a człowiek wynajmujący był osobą fizyczną, nieprowadzącą własnej działalności gospodarczej. W takim razie, gdy wynajmujący nie wystawi faktury w przewidzianym terminie, lub nie zrobi tego wcale, obowiązek podatkowy zaistnieje z dniem terminu płatności za wynajem lokalu.

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Instagram Banner

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Czytaj  Czym jest podstawa opodatkowania?
Podatek VAT z tytułu najmu jak założyć działalność

Strony nie określiły terminu zapłaty

W sytuacji, gdy strony nie określiły terminu zapłaty, należy zerknąć do art. 669 § 2 Kodeksu cywilnego i tam poszukać rozwiązania. Mając na uwadze jego zapis, należy stosować się do zasady, wedle której czynsz powinien być płacony z góry, gdy najem ma trwać nie dłużej niż miesiąc – za cały czas wynajmowania mieszkania. Natomiast w przypadku, gdy umowa zawarta została na czas nieokreślony – do dziesiątego dnia miesiąca.

Czytaj  Zwrot wkładu do spółki osobowej – zapłacić CIT?

Przeczytaj o:

Firma w wynajmowanym mieszkaniu a zgoda właściciela

Firma w domu a podatek od nieruchomości

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Ulga termomodernizacyjna powraca!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *