jak założyć działalność

Jako osoba prowadząca działalność gospodarczą z pewnością zdajesz sobie sprawę, z zawiłości poruszania się po obszarze związanym z podatkiem VAT. W szczególności gdy w grę wchodzi opłata VAT z tytułu najmu. Wtedy problematyczne może być określenie momentu, w którym ten podatek powinien zostać uiszczony. Tak naprawdę nie jest to wcale takie skomplikowane. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się jak wygląda podatek VAT z tytułu najmu.

Podatek VAT z tytułu najmu jak założyć działalność

Ogólne zasady podatku VAT z tytułu najmu

Jeśli chodzi o obowiązek podatkowy, to z zasady (określonych w określonych w art. 19a ust. 1 Ustawy o podatku od towarów i usług) powstaje on w chwili wykonania danej usługi, lub dostarczenia towarów do kontrahenta. Niemniej, od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Do takich wyjątków zalicza się usługa najmu, w której to przypadku obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury. Termin ten obowiązuje, gdy fakturę wystawiono zgodnie z powszechnie obowiązującymi zasadami, to znaczy najpóźniej w dniu zapłaty za najem.

Podatek VAT z tytułu najmu – Wynajmujący nie wystawił faktury

Czasem zdarza się, że wynajmujący mógł nie wystawić faktury. Powodem może być zapomnienie, bądź brak prawnej konieczności przeprowadzenia takiego działania. Jeśli chodzi o drugi przypadek, sytuacja taka może mieć miejsce gdy świadczone usługi o charakterze mieszkaniowym zwolniono z podatku VAT. Także w przypadku, gdy wynajmowana nieruchomość miała charakter niemieszkalny, a człowiek wynajmujący był osobą fizyczną, nieprowadzącą własnej działalności gospodarczej. W takim razie, gdy wynajmujący nie wystawi faktury w przewidzianym terminie, lub nie zrobi tego wcale, obowiązek podatkowy zaistnieje z dniem terminu płatności za wynajem lokalu.

Podatek VAT z tytułu najmu jak założyć działalność

Strony nie określiły terminu zapłaty

W sytuacji, gdy strony nie określiły terminu zapłaty, należy zerknąć do art. 669 § 2 Kodeksu cywilnego i tam poszukać rozwiązania. Mając na uwadze jego zapis, należy stosować się do zasady, wedle której czynsz powinien być płacony z góry, gdy najem ma trwać nie dłużej niż miesiąc – za cały czas wynajmowania mieszkania. Natomiast w przypadku, gdy umowa zawarta została na czas nieokreślony – do dziesiątego dnia miesiąca.

Czytaj  Jakie składki ZUS musi płacić przedsiębiorca?

Przeczytaj o:

Firma w wynajmowanym mieszkaniu a zgoda właściciela

Firma w domu a podatek od nieruchomości

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *