Jak funkcjonuje magazyn konsygnacyjny

W tym artykule przeczytasz, jak wygląda transport towaru do magazynu konsygnacyjnego. Jak funkcjonuje magazyn konsygnacyjny . Naturalnie mówimy o nim na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, innymi słowy podatku VAT.

W tym miejscu chcielibyśmy zaprosić Cię do przeczytania innego naszego artykułu o tematyce dotyczącej VAT. Sprawdź, czy zainteresuje Cię wpis pod tytułem “ Magazyn call-of -stock – na czym polega?

Przepisy ustawy o VAT z 2019 roku nieco przemodelowały charakterystykę działania magazynu konsygnacyjnego zwanego call-off stock. Nowością jest możliwość dokonania przez podatnika przemieszczenia towarów do danego magazynu. Tych towarów, które pod pewnym względem nie możemy uznać za wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (WNT). Jakie to względy?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Czy każdy musi płacić podatek VAT ?

Zasady funkcjonowania magazynu call-of stock.

1. Towary są wysyłane przez czynnego podatnika VAT zarejestrowanego w innym kraju UE niż Polska lub na jego rzecz z terytorium państwa członkowskiego na terytorium Polski. Celem jest ich dostawa na późniejszym etapie innemu podatnikowi. Ten kolejny podatnik jest uprawnionemu do ich nabycia , zgodnie z zawartym wcześniej porozumieniem między tymi podatnikami,

2. Podatnik podatku od wartości dodanej (czyli unijny sprzedawca, dostawca towarów spoza Polski), który wysyła lub transportuje towar, nie ma siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski.

3. Nabywca rejestruje się jako płatnik VAT w UE. Jego nazwa bądź imię i nazwisko oraz NIP z kodem PL są znane podatnikowi wysyłającemu towar w momencie rozpoczęcia wysyłki.

4. Podatnik podatku od wartości dodanej, który wysyła towar, rejestruje jego przemieszczenie w ewidencji a następnie podaje je w informacji odpowiadającej informacji podsumowującej. Jest to nowa, odmienna dla takiej transakcji informacja podsumowująca.

Czytaj  Spadki i darowizny – opodatkowanie

Podsumowując powyższe warunki w funkcjonowaniu magazynów konsygnacyjnych, dochodzimy do wniosku, że nacisk prawodawca kładzie na osobę przyszłego podatnika. Przyszłego podatnika, który ma nabyć towary z magazynu, określamy z góry określony jako przyszły nabywca.

Jednocześnie unijny podatnik, który nie posiada firmy w Polsce ani numeru NIP w Polsce, zna dane nabywcy.

Łączne określenie spójności transakcji ma na celu rozpoznanie WNT u przyszłego nabywcy dopiero z chwilą przeniesienia na niego prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Dochodzi do tego, bowiem sprzedawca już na etapie wysyłki towarów zna podstawowe dane nabywcy. Przeniesienie prawa musi nastąpić w terminie 12 miesięcy od dnia przybycia towarów do magazynu call-off stock.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Metoda kasowa - przywilej małego podatnika VAT

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Formy opodatkowania dochodów - Skala podatkowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *